Kızıltepe'nin Sosyal Yapısı - Kızıltepe Sosyal Yapısı Hakkında Geniş Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kızıltepe'nin Sosyal Yapısı - Kızıltepe Sosyal Yapısı Hakkında Geniş Bilgi

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]İlçede sanayileşme ve kentleşme düzeyi günden güne yükselmekte ve buna bağlı olarak da mevcut aşiretçilik düzeni günden güne zayıflamakta ve kentsel olanaklardan yararlanma düzeyi yükselmektedir.
İlçede nüfusun % 70 tek aile olarak tek konutta kalmaktadır, %30 ise iki ve daha fazla aile olarak tek konuttan kalmaktadır. Yerli nüfusun %90 ı’ kendi konutunda oturmaktadır.
İlçe merkezinde konutlar gelişen kentleşme düzeyine paralel olarak modern yapılar halinde süratle yenilenmekte ve çok katlı yapılar halinde yükselmektedir. Köylerde ise yapıların %70’i tek katlı kerpiç %30’u betondan yapılmış evlerdir.
İlçemizde tiyatro ve sinema salonu bulunmamaktadır. Spor faaliyetleri ise ilçede oldukça yoğundur. Profösyönel olarak Türkiye 3. liginde faaliyet gösteren Kızıltepe Spor Kulübü 1998 yılında amatör kümeye düşmüş, halen Mardin ili amatör küme grubunda mücadelesini devam ettirmektedir. Bundan ayrı olarak Kızıltepe, Belediye Gençler Birliği ve Başak Amatör Spor Kulübü adıyla 3 spor kulübü daha futbol alanında faaliyet göstermektedir.
Ayrıca okulların spor faaliyetleri yıl boyunca sürmekte ve her yıl köyler arası futbol turnuvası düzenlenmektedir. İlçede 1.500 kişilik şehir stadyumu ile biri Kızıltepe Lisesi bünyesinde olmak üzere 2 adet kapalı spor salonu hizmet vermektedir. İlçede özel olarak çalışan 2 adette Uzakdoğu sporları öğretisi yapan spor okulu da bulunmaktadır.

Kaynak:Kızıltepe Belediyesi
[/FONT]