Kızılüzüm Köyü Cumayeri Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kızılüzüm köyü bilgileri - kızılüzüm köyü tanıtım - kızılüzüm köyü resimleriKızılüzüm, Düzce ilinin Cumayeri ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı; Karadeniz iklim koşullarına uygun olarak yetişen yabani kara üzümün, eylül-ekim aylarında, yükseltisnin 750 metreyi aşması ve havanın bu aylarda serin gitmesi nedeniyle tam olarak olgunlaşamayan yabani kara üzümün kızıl renkli kalması nedeniyle köye "KIZILÜZÜM KÖYÜ" denmiştir. Tarihçe:1878-1879 Osmanlı-Rus Savaşının Kafkaslar ve Doğu Karadenizde oluşturmuş olduğu göç dalgası ile Ordu, ve Giresun dan göç eden gruplar köyün kurucuları ve ilk sakinleridir.öncesi ile ilgili kesin bilgiler bulunmamakla beraber Rumlar'ın yaşamış olduğu söylentiden ibarettir.
Kültür

Doğu Karadeniz göçmenlerinin oluşturmuş olduğu köyde yaşam tarzı Karadenize özgüdür.Yemek çeşitliliği de Karadenize hastır. Kara lahana ve mısır ekmeği en canlı ve unutulmayan çeşitlilik olarak her zaman ilk sıradadır.
Coğrafya

Düzce iline 38 km, Cumayeri ilçesine 18 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 227
1997 281
Ekonomi

Köyün ekonomisi bugün tamamıyla fındık üretimine dayalıdır.Köyü çevreleyen ormanlar dışında tüm arazi fındık bahçeleri ile kaplanmıştır. Yıllık fındık üretimi 500-600 ton kadardır.
Altyapı bilgileri

Köyde,2 ilkokul olmasına rağmen bugün hizmet vermemektedir.Bunun en büyük nedenlerinden biri, kış aylarında köy halkının çok büyük çoğunluğunun (%70) çevredeki yerleşim birimlerine göçmesidir. ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köye ulaşım, bağlı bulunduğu ilçe olan Cumayeri üzerinden batıya doğru 18 km.,Sakarya-Hendek ilçesinden Kuzey yönünde Çam dağı üzerinden 26 km.,yine Sakarya Kocaali ilçesinden güney yönünde 20 km. ve yolların tamamı asfalttır.Köy, Sakarya ili Kocaali ilçesine bağlı Kızılüzüm Köyü ile iç içe geçmiş vaziyyette ve biri diğerinin devamı niteliğindir.Kamu hizmetleri farklı iki il tarafından yürütülür.Bütünleşik bir köy görünümünde olan her iki Kızılüzüm Köyü için farklı telefon kodu kullanımı ,farklı yönlere taşımalı eğitim olması vb. gibi ilginçlikler bulunmaktadır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz