Kiziroğlu Köyü Gümüşhacıköy Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
kiziroğlu köyü bilgileri - kiziroğlu köyü resimleri - kiziroğlu köyü tanıtımKiziroğlu, Amasya ilinin Gümüşhacıköy ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür

Bayramlar'da bir gün önceden, yöreye özgü fırınlar'da yapılan etli keşkek ve haşhaşlı çörek yapılır.
Coğrafya

Amasya iline 63 km, Gümüşhacıköy ilçesine 10 km uzaklıktadır. İlçenin kuzey doğusunda dağlık bir bölgeye yerleşmiştir.Geniş ve sulanabilir tarım alanlarına sahiptir.Çok çeşitli tarım ürünleri yetişmektedir.E-5 karayoluna 3 km uzaklktadır.
İklim

Köyün iklimi,orta karadeniz iklimini yansıtmaktadır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 390
2000 381
1997 369

Ancak köyden büyükşehire göç devam etmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.bol miktarda hububat ürünleri yanında soğan, pancar ve tütün yetiştirilir.Ancak tarımdan elde edilen gelirin günden güne düştüğü ve buna bağlı olarak büyükşehire göçlerin hergeçen gün arttığı gözlenmektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama yeterli değildirrkanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz