Kızlaralanı Köyü Akhisar Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kızlaralanı Köyü Akhisar Bilgileri -Kızlaralanı Köyü Hakkında - Kızlaralanı Köyü Tanıtımı - Kızlaralanı Köyü Resimleriİlçe: AKHİSAR - İl: MANİSA

Köy Muhtarı: Ahmet AKARLI


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Telefon:

0 (236) 434 43 58

Cep Telefonu:

0 (535) 594 69 42

Manisa
Bilgiler
Nüfus 458 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 45200
Alan Kodu 0482
Yönetim
Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Akhisar
Web Sitesi

Kızlaralanı, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Balıkkesir dolaylarında bir aşiret mensubu kız kaçırılır ve şu an köyün kurulu olduğu alana getirilir.Kız evladını yıllarca arayan baba mecnuna dönmüştür ve bir gün kızın zoraki yaşadığı köye gelir.Çeşme başında kızıyla karşılaşır,kız babasını tanıyamaz(sakallarından dolayı).Baba kızına kendini tanıtır ve vbeklemesini söyler.Bir gecenin sabaha uyanmasına doğru kızın zoraki yaşadığı köy halkının her çadırına bir yörük dikilir bu yiğitler kızın akrabalarıdır.Ve babanın emriyle çadırda uyuyanlar bir daha uyanmamak üzere boğazları kesilir.Her çadırdan süzülen kanlar kızıl bir alan oluşturur.Bu kızılalan yıllara direnemiyor ve kızlaralanı olarak anılmaya başlıyor..

Kültür

Köy anadolunun her köyü gibi gelenek lerini yaşatma mücadelesi vermektedir.Düğün yemeklerinin başında keşkek gelir. bİR HAMUR İŞİ OLAN KULAKLI yEMEĞİ MEŞHURDUR,ÖVELEMEÇ ÇORBASI TADILMAYA DEĞERDİR,BÖREKLERDEN DOLAMA BÖREĞİ,TATLILARDAN TAZE PEYNİRLE YAPILAN HÖŞMERİM....

Coğrafya

Manisa iline 60 km, Akhisar ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Türkiye'de benim iklimim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 458
1997 531

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

29 MART 2009 'DA YAPILAN SEÇİMLERİDE AHMET AKARLI KAZANMIŞTIR....

2004 - Ahmet Akarlı

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz