Kızlarkale Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri -Kızlarkale Köyü Horasan - Kızlarkale Köyü Hakkında Bilgiler - Kızlarkale Köyü Resimleri

Erzurum
Bilgiler
Nüfus 267 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25810
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Horasan

Kızlarkale, Erzurum ilinin Horasan ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

kızlar kale köyünün tarihi cok eskiye dayanmaktadır köy yeri ne ilk gelenlerden birisi elazıgın palo ilcesinde abdulkadir ogullarından abo dur abo yani şu anda köyde yasanların yarısı onun soyundan gelme veli kabilesidir.köy de 1983 de olan depremde 275 kişi hayatın kaybetmiştir ölenlere allahtan rahmet diliyoruz..

sedat kaya erzurum horasan kızlarkale köyü
Coğrafya

Erzurum iline 112 km, Horasan ilçesine 23 km uzaklıktadır. çok geniş bir arazisi olan köyde hayvancılık gelişmiş hayvan yemi olarak kullanılan ot tarımı eskiden beri yerleşmiş bir gelenek olarak sürmektedir.

1997 yılına kadar küçük baş ağırlıkta olmak üzere hayvancılık yapılmakta idi 1997 sonrası küçükbaş tamamen bitirilmiş olup buyuk baş hayvancılık yapılmaktadır.

köy halkın bir kısmı (şeker pancarıi,patates,fasulye)gibi tarım ürünleri ile geçimini sağlamaktadir.organik tarım urunleri isteyenler bu köyde bulabilirler
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yazları çok sıcak kışın ayaz soğuk buz tipi sibiryadan farkı yoktur.

koy halkının sıcaklığı insanliği saygı sevg ilişkileri olmasa köyde yaşanacak yer değil.

kışın tipiden günlerce insanların dışarı çıkamadığı olur.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 267
1997 283
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köydeki geniş arazide celepcilik yapılarak köye yüksek değerde maddi girdi sağlanmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
[{2009}] - yeni muhtar

SEDAT KAYA
Cengiz Peker

1999 - Durali Polat
1994 - Halit Aydemir
1989 - Binali Peker
1984 - Mahmut Çakal

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. önemlisi bana göre guzel bir camisi imam için kalma yerı mevcuttur.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.