KKTC''de Tiyatro ve Tiyatrocu Tartışmaları

#1
Sponsorlu Bağlantılar
KKTC''de Tiyatro ve Tiyatrocu Tartışmaları


bekirkara - 09.11.2008 - 15:55


Tartışmak her zaman doğruyu bulmak için yapılmalı, ama sanırım biz doğruyu bulmak için değil, sırf tartışma olsun diye tartışma yaratıyoruz.
Başka ülkelerde de böyle tartışmalar var mı bilemem, ama Kuzey Kıbrıs'ta bitmeyen şarkı gibi Tiyatroda, okullu-alaylı tartışması hep var ve sanırım ilelebet sürecek.

Bir öğretmen emeklisi olarak okumanın önemli olmadığını dilime dolamak bana yakışmaz. Okuyan ve bir konuda uzman olan kişi ile okumayan kişi arasında elbette ki fark olacak, ama okuma fırsatı bulamayan ve en az bir okullu kadar mesleğini benimseyen, icra edebilen ve meslek olarak edinen Tiyatro Oyuncularını takdir etmek, gereken değeri vermek ve eğer başarılıysa övebilmek erdemliktir.

KKTC'e Tiyatro Tarihi epey eskilere dayanır, fakat tiyatroda kurumsallaşmanın tarihi çok yenidir. Kuzey Kıbrıs'ta tam kurumlaşmış iki tiyatromuz var: Devlet Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu. Her iki tiyatroda da okullu oyuncular yanında, ustalaşmış alaylı oyuncular da var ve bazı oyunlarda aldıkları başrol görevlerini çok da başarılı şekilde sürdürüyorlar. Demek ki, her işte olduğu gibi Tiyatro Sanatında da kişinin yaptığı işe duyduğu saygı, çalışması ve disiplini ile yeteneğini birleştirmesi, başarı sağlamasına yeter. O halde boşuna tartışmak bize yarar getirmez, sadece zarar getirir.

Ülkemizde, Kurumsallaşmış Tiyatroların yanında daha tam kurumsallaşamayan Belediye Tiyatroları da var. Çok değil, onların sayısı da sadece ikidir: Güzelyurt Belediyesi Şehir Tiyatrosu ve Girne Belediyesi Şehir Tiyatrosu. Bu iki Tiyatro da amatör oyunculardan oluşmakta ve yılda bir veya iki oyun sahneleyen tiyatrolardır. Şunu belirteyim ki, ülkemizde her alanda, kurumsallaşmaya yönelik çok acayip bir şekilde karşı duruş var.
Ülkemizde Tiyatro yapan Kültür Sanat derneklerimiz de var ve bizde Kültür Sanat Dernekleri, kültüre hizmet eden önemli kuruluşlarımız arasında yer alır.

Tiyatro, insanı insana anlatır. Acaba neden böyle bir sanata gerek duyulmaktadır? Bence en büyük neden, insanların çoğu aynaya bakmaya ihmal etmesinden kaynaklanmaktadır. B.Kara-KKTC-