Kocaoğlu Köyü Havza Samsun

#1

Kocaoğlu Köyü Havza Samsun konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Havza Kocaoğlu Köyü - Kocaoğlu Köyü Hakkında - Kocaoğlu Köyü Tanıtımı - Kocaoğlu Köyü Resimleri
Tarihi

Köyumüz insanları, Selanik ili Drama ilçesi Berişta Köyünden, Lozan Antlaşmasına göre karara bağlanan 1924 nüfus mübadelesi ile gelmiştir. Halk arasında muhacir denilmekle birlikte hukuki ve sosyal olarak mübadildir. Köyümüzün rum yerleşkesi olduğu dönemlerde ki adı bilinmemekle birlikte yakındaki yerli köylülerce "Kocaoluk" olarak söylenmektedir.(Coğrafi görünümü küçük bir vadiye benzediğinden oluk şeklini andırmış olabilir.)

Tarihi Eserleri

Prenses Mezarı Bu mezar köyün önceki yerleşiminden kalma olup, türbe görünümündedir. Ancak mimari yapısı tamamen rum mimarisine benzemektedir. Günümüzde tamamen kalıntı halindedir. Bundan 25 yıl öncesine kadar orijinaline yakın oranda sağlam olarak tarafımdan görülmüştür. Civardaki köylerden diş ağrısı ve diş eti rahatsızlıklarına iyi geldiği iddiası ile türbeye çaput bağlayıp sunağın altıdan toprak alarak ağızlarına sürenler olurdu. Zaman içinde gerek eserin zarar görüp yıkılması, gerekse insanların bilime olan inancının artmasıyla bu ziyaretler bitti. Eserin mimari olarak zarar görmesinde tarihi eser arayıcılarının sağını solunu kurcalaması ve inşasında kullanılan toprakta oluşan bitkilerin büyüdükçe ağaç haline gelmesi ve maalesef kimsenin bunları temizlememesi etkili olmuştur.

Köyün Simgesi

Kakao Ağacı (Ağaç köyün güneybatı bölümündeki taşlık tepenin zirvesinde yer almaktadır. 1924 yılında köye gelindiğinde ağaç burada bulunuyormuş ve henüz genç bir ağaçmış. Ağaç uzun yıllar bölgede tek top ağaç olarak bulunması sebebiyle köyün siluetini oluşturmuştur. Ağaçla ilgili hurafe niteliğindeki bazı söylenti bilgiler kendi kendini yalanlamaktadır. Çünkü rum yerleşkesi olan bir bölgede evliya veya yatır unvanı verilen kişi mezarının olması anlatılanlarla tezat oluşturmaktadır.)


En Çok Hatırası Olan Yeri

Aşkı Çeşme Çeşmenin rumlar zamanında dahi kullanıldığı bilinmektedir. Kaynağı ve kaynak yeri bilinmektedir. Jeolojik yapı bakımından su yapısı yukarıda bahsedilen Fındık Suyuna benzemekle beraber suyun tadı ve içimi farklıdır.Çeşmenin adı 1980' li yıllara kadar köyde mevcut iki çeşmeden aşağıda olanı olduğundandır. Diğerinin adı da Yukarı Çeşmedir. Suyun kaynağının ve suyun çeşme bölgesine kadar taşınan hattının oldukça derin olması sebebiyle 1986 yılında maalesef daha önce kiremit borulardan oluşan su taşıma hattı plastik borularla değiştirilmiştir. Su kışın ılık, yazın ise oldukçe serin akar ve bu nedenle halen evlerde su olmasına rağmen büyük çoğunluk içme suyu olarak bu çeşmeyi kullanır. Çeşmenin oldukça orijinal taş oymalardan oluşan mimari yapısı yine maalesef 1986 yılında yapılan yenileme çalışmalarında yok edilmiş ve yerine pek özelliği olmayan betonarme bir yapı oluşturulmuştur. 1980 li yıllara kadar köyün içme suyu şebekesi olmadığından evlere bu çeşmeden su taşınırdı. Su taşıma işi genellikle akşam saatlerinde tarla dönüşü olur ve bu işi genç kızlar yapardı. Buna paralel olarakta köyün genç erkekleri çeşmenin hemen karşısında ki Maşatlık (Rumca mezarlık olduğu söylenir) denilen bölgede toplanırlardı. O yıllarda oluşan evliliklerin büyük çoğunluğunun ilk kıvılcımları burada ateşlenirdi.

Kültür

KÖYE AİT LEZZETLER; -Bakır tepsilerde pişirilen ve uzun süre tazeleğini koruyabilen tandır ekmeği,
-Mısır unundan yapılan ve kışları kahvaltı da yenilen bulamaç,
-Mısır unundan yapılan yahni türü yemeklerde suyuna banılarak yenilen kaçamak,
-Köylülerin kendi imali kuskus,
-Düğünlerde ikram edilen üç yemekten birincisi; etli, pirinçli düğün çorbası, ikincisi; etli pirinç pilavı ve üçüncüsü; aşure tatlısı (sadedir, yarması ve kendine has bir koku veren karanfili hoş bir tattır.)
-Et Yahni (Bütün et ürünleri yahni şeklinde ve başka bir katkı malzemesi kullanılmadan pişirilmektedir. Oldukça ağır bir yemek olduğunu ve damağı alışık olmayanların çok rahat yiyemeyeceğini belirtmek isterim.)

KÖYE AİT ÖZEL KIYAFETLER; Köyün erkeklerine ait belirgin bir kıyafet yoktur. Kadınlar da ise geleneksel trakya (Selanik) özellikleri taşıyan kıyafetler 1980 li yıllara kadar kendini korumuş ancak günümüzde büyük oranda ortalama anadolu kıyafetleri kullanılmaktadır. 1980 li yıllara kadar kızlar evlenmek için söz kesildiği andan itibaren ev dışına çıkarlarken üzerlerine kendi dikimleri olan ve ferace denilen siyah pardesü benzeri bir kıyafet kullanırladı. Bu kıyafet bir çeşit bayanların evli veya bekar olduğunun göstergesiydi. Ancak günümüzde bu feraceyi giyenlerin sayısı çok azdır, yaşlı nüfusta görülmektedir.

KÖYE AİT GELENEK, GÖRENEK, ÖRF VE ADETLER; ASKERE UĞURLAMA; Halen yaşatılmakta olan bu uygulamada köyün askere gidecek olan gençleri yaklaşık iki ay önceden itibaren evelere yemeğe davet edilir, ayrıca gideceği gün bütün köy (son zamanlarda biraz azalmış ama genel olarak uygulanmakta) camide toplanır ve askere gidecek genç/gençler köyün çıkışına kadar dualarla uğurlanmaktadır. Benzer uygulama hac yolculuğunda da olur.

KIZ İSTEME; Köyümüzde kız isteme işlemi birçok yerden farklı olarak damat adayının ana ve babası tarafından yapılmaz ve hatta bu durum olsa ayıplanır. Dünürcü denilen kız isteme işini yapacak kişiler genelde akrabalardan seçilmekle beraber kız tarafınında hatrının kıramayacağı birinin olmasına dikkat edilir.Kız istmeye gitmenin günü vardır. Bunlar uğurlu sayılan Pazartesi gecesi (Pazar gününün akşamı) ve mübarek sayılan Cuma gecesi (Perşembe gününün akşamı)'dir. Çok darda kalınmadığında başka günler kız istemeye gitmek ayıplanır. Kız istemede kız tarafının ağırdan alması ve işi zora sokması adettendir.

SÖZ KESME;

NİŞAN TÖRENİ;

DÜĞÜNLER;

Coğrafya

Samsun iline 103 km, Havza ilçesine 13 km uzaklıktadır.


İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Karadeniz iklimi etki alanında olmakla beraber Canik Sıra Dağlarının güneyinde yer alması nedeniyle bitki örtülü bir karasal iklim etkisi yaşanmaktadır. Evet yazlarıda zaman zaman yağış aldığı olur ama klasik karasal iklim özelliği olan gece gündüz arasındaki ısı farkı yüksekliğini de yaşar. Ayrıca ortalama Karadeniz sahil karakteristiği olan yağış miktarının altında yağış alır ve yine sisli gün sayısı azdır.

Doğal Kaynakları

Fındık Suyu Köyün doğusundan kuzeye doğru akmakta olan bir çay mevcuttur. Bu çay bölüm bölüm çok sarp kayalıklarla kaplı vadilerden geçmektedir. İşte vadinin böyle bir bölümünden dere yatağına doğru çıkan bu su kaynağının eskiden beri özellikle yaralara iyi geldiği, çabuk kabuk bağlatıp iyileştirdiği rivayet edilir. Bu kaynak 1990 lı yıllarda önce bulunduğu vadide depolanıp motorla Ortaburun denilen tepede yapılan başka bir depoya doldurulup buradan da köyün içme suyu olarak içme suyu şebekesine verilmeye başlanmıştır.

Mermer ocakları Çok yeni bir girişim olmakla birlikte köyün etrafının yoğun kayalık tepelerden oluşması böyle bir potansiyelin mevcut olduğunu hissettirmektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz