Kocaoğlu Köyü Yığılca Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1

Kocaoğlu Köyü Yığılca Düzce konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
kocaoğlu köyü bilgileri - kocaoğlu köyü resimleri - kocaoğlu köyü tanıtımKocaoğlu, Düzce ilinin Yığılca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1890 yılında köye ilk yerleşenler köyün şu an bulunduğu yerden 1,5 kuzeyinde hayvan otlatmakta olan Ordu göçmenlerinin hayvanları kaybolup aramaya gittiklerinde çok büyük bir ayı görmüşler. Köye gelip havvanların kaybolduğunu söylediklerinde Ordu gömenlerinin akrabaları hayvanların nerede kaybolduğunu sorduklarında ayının olduğu yeri kasdederek 'kocaoğlan'ın olduğu yerde demişler .Zamanla o yörenin adı kocaoğlu kalmış.Buraya köyün kurulmsı ile birlikte köyün adı KOCAOĞLU kalmıştır.
Kültür
Köyün gelenek, görenek ve pancar çorbası ve kara lahanası meşhurdur. hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Düzce iline 20 km, Yığılca ilçesine 22 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 367
2000 511
1997 586
Ekonomi

Köyün ekonomisi fındık tarımına ve yoğun olarakta piliç yetiştiriciliğine(kümes çiftliklerine) dayalıdır. Bunların yanısıra dağ çileği, ıhlamur gibi tarım ürünleriyle de geçimini sağlayan aileler vardır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Öğrencisi olmadığı içi kapanmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır; su yöredekien hijnenik şartlar altında gelir. Yine kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Alış-veriş yapabileceğiniz bir bakkal vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz