Koçhisar Köyü Alaca Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Koçhisar Köyü Alaca -Koçhisar Köyü Hakkında Bilgiler - Koçhisar Köyü Resimleri
Bilgiler
Nüfus 82 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19600
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Alaca
Koçhisar, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür
Koçhisar'da Çorum'dan daha çok Yozgat ve Ankara kültürü etkileri görülür.

Coğrafya
Çorum iline 65 km, Alaca ilçesine 14 km uzaklıktadır. 40.1 enlem ve 34.9666667 boylam koordinatlarında yer alır.

İklim
Köyün iklimi, kara iklimidir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 82
1997 105

Köyde yaşayan çogu insanın Çorum merkez veya Alaca'da da evleri vardır. Köydeki evlerini genellikle yazlık olarak kullanırlar. Koçhisar baraj inşaatının başlamasıyla köy yeni yerleşim alanı 500 metre kuzeye Çal denilen mevkiye taşınmış olup burada 75 adet konut inşa edilmiştir. Ayrıca köy halkından bazı şahıslar yeni yerleşim alanının yerinin uygun olmadığını düşünerek Yozgat-Alaca kara yolunun yakınında bir tarla alarak oraya taşınmayı uygun görüp evlerini oraya yapmışlardır. Ancak sadece 7 adet ev yapılmış ve fazla rağbet olmamasından dolayı 7 konutla kalmıştır. Köy halkının büyük bir çoğunluğu kamu hizmetlerinden emeklidir. Bundan dolayı köydeki evlerini yazlık gibi kullanmaktadırlar. Ancak baraj inşaatı halen devam etmektedir ve baraj tamamlanarak faliyete geçtiği zaman köy halkının tekrar köylerinde ikamet etmeye başlayacakları bilinmektedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak doğal bir çeşme olmadığından içme suyunu 1.5 Km. uzaklıkta açtırılan 50 m. derinliğindeki derin kuyudan özel trafo ve dalgıç pompa ile ayaklı su deposuna basarak su şebekesine dağıtım yapılmaktadır. Bu da köy halkına ayrı bir külfet getirmektedir.

Kanalizasyon şebekesi, köyün yerleşim alanının engebeli ve 500 dönüm bir alana sahip olduğundan 3 adet foseptik kuyusu gerekmektedir. Bu kuyuların maliyeti köy halkına ağır geldiği için yaptırılamamıştır.

PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol, Alaca-Yozgat güzergâhı üzerinde olup köye ayrılan 3 Km.'lik yol stabilize yoldur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz