Koçlar Köyü Cide Kastamonu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri-Koçlar Köyü Cide-Koçlar Köyü Resimleri-Koçlar Köyü Tanıtımı
İlçe: CİDE - İl: KASTAMONU


Köy Muhtarı: NECMETTİN ASLAN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Telefon: 0 366 8965183


Demografik Bilgiler:


İle Uzaklığı:159 km


İlçeye Uzaklığı:22 km


Rakım:400 m


Koçlar, Kastamonu ilinin Cide ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köy ile ilgili yakın tarih haricinde bir bilği yoktur.... Köy; merkez mahallesi, küplüce mahallesi ve yeşilce mahallesi olarak isimlendirilen üç mahalleden oluşmakta ve geniş bir alana yayılmaktadır.

Kültür

Gelenek,Görenek,
Köyün gelenekleri arasında şunlar sayılabilir; -Dini bayramlarda komşu köylerden gelen misafirlerden erkekler konak yerinde karşılanarak ağırlanır, kadınlar ise ev ev gezerek bayram ziyaretlerini yaparlar.
-Düğünlerde sandak gitme adeti, bayanların at ve katır üzerinde ve üzerlerine giyindikleri beyaz tül içinde gelin evine gitmesidir. Gelin kırmızı renkli ve duvak olarak adlandırılan örtünün içinde ve yine at üzerinde baba evinden çıkarak damat evine getirilir.
-Ramazan ve kurban bayramlarında arefe günü akşamı akşam ile yatsı vakti arasında ziyret çıkartılır. Her evden birer tepsi börek yapılarak konak yerinde toplanılır. Farklı tatlarla yapılan börekler okunan yasin-i şerif ve duaların ardından kesilerek bütün köylüler ve misafirlerce hep birlikte yenilir.
-Yine dini bayramların arefe gününde ikindi namazını müteakiben bütün köylüler hep birlikte köy imamının öncülüğünde köyün mezarlığında kabir ziyaretleri yapılmaktadır.
-Bayram, düğün ve özel günler gibi toplu yemek organizasyonlarında başlıca ikram edilen yemekler; ıslama, keşkek, lahana sarma, yoğurtlu makarna, sütlaç, cevizli kabak tatlısı ilk akla gelenlerdir. Bunun yanı sıra yöresel tatlar arasında ayrıca mısır ekmeği, un çorbası, lahana çorbası, çullu dolma yemeği, poslak, höşmelim gibi yöresel tatlar da sayılabilir.

Coğrafya

Kastamonu iline 159 km, Cide ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 200
2000 147
1997 146


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.koyde ılkoğretım okulu vardır fakat kullanılmamaktadır..

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz