Koçyazı Köyü Merkez Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
koçyazı köyü bilgileri - koçyazı köyü tanıtım - koçyazı yazı köyü resimleriKoçyazı, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı Metek köyüdür. 1980 Askeri Darbesi'nden sonra merkezi yönetim tarafından köyün adı Koçyazı köyü olarak değiştirilmiştir.


Köy halkı kafkasyadan göçle gelen Çerkezlerden oluşur.e
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Düzce merkezine 1 Km. uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2850
2000 1946
1997 2393
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

12 Kasım 1999 depreminden sonra hızlı bir büyüme içine giren köyde bir özel dersane ile özel kolej hizmete girmiştir. Ağaç sanayi dalında 4 adet fabrika ile 2 adet tekstil fabrikası da yine bu dönemde ekonomiye katkıya başlamıştır. 2007 yılında köye belediye aracılığıyla TOKİ tarafından toplu konut projesi kapsamında 1800 dairelik bir site inşaatı başlamıştır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz