Kökez Köyü Aladağ Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kökez Köyü Aladağ Bilgileri - Kökez Köyü Hakkında - Kökez Köyü Tanıtımı - Kökez Köyü Resimleri


İlçe: ALADAĞ - İl: ADANA

Köy Muhtarı: MUSTAFA OKTAY


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Bilgiler
Nüfus 1046 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 01720
Alan Kodu 0322
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Aladağ
Web Sitesi

Tarihi

köyün tarihi yaklaşık olark 200 yıllık bir mazisi vardır. Cumhuriyet döneminden önce kaç kaç döneminde bir çok kişi gelerek yerleştikleri sanmılmaktadır.

Kültür

Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyde okuma yazma oranı 1982'den sonra yükselmiştir. Köyde tahminen 30 civarında üniversite mezunu olup devletin çeşitli kademelerinde çalışmaktadırlar. Bunlardan bir kısmı müdürlük, birim sorumluluğu görevlerini yürütmektedir.

Köyün en önemli yemeği hamur işi olan topalak yemeğidir. Genelde hamur işine dayanan bir yemek kültürüne sahiptir. Köy peyniri ve tereyağıyla yapılan böreğiyle tanınmıştır. TRAK kurufasulyesi oldukça ünlüdür.Köyün kuzeyinde köyün içinden geçen derede kükürtlü su ( Yumurtalı su bulunmaktadır Bu suyun mide ekşimesine faydalı olduğu söylenir.

Coğrafya

Adana iline 118 Km., Aladağ ilçesine 14 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak Toros dağı eteklerinde olduğundan karasal iklim etkileri görülmektedir. Yazları kurak ve sıcak geçmekte ancak nem oranı düşük olduğu için sıcaklık fazla hissedilmemektedir. Kışları ise genelde yağışlıdır. Yağışlar yağmur şeklindedir.

Nüfus

şehirden köye dönüş fazla olduğu için nüfus çogalmaktadır. son 7 yıl içinde nüfus patlaması yaşanmaktadır.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1430
2000 1046
1997 1068

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve orman ürünlerine bağlıdır.Kirazcılık gelişmekte olup yetiştirilen kirazlar ihraç edilmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mustafa Oktay
2004 - Ahmet Aktaş
1999 - Ahmet Aktaş
1994 - M. Ali Top
1989 - Abdurahman Gölükçü
1984 - İbrahim Yalçın

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Okul Aynı zamanda taşıma merkezidir.Köyün içme suyu şebekesi yapılmaktadır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz