Kökez Köyü Merkez Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1

Kökez Köyü Merkez Burdur konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
kökez köyü bilgileri - kökez köyü tanıtım - kökez köyü resimleriKökez, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Kökez köyü iki mahalleden oluşmaktadır. Yukarı mahalle köyün ilk yerleşim yerlerindendir. Aşağı mahalle 1960'lı yıllarda ulaşım kolaylığı nedeniyle yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir. Aşağı Mahalle Bereket, Akdağ, Akyayla, Kapaklı, Erikli, Soğanlı ve Aziziye Köyü yolu üzerindedir. Kökez köyü aslında eski uygarlıkların yaşamış olduğu bir köydür.Yüksek olması savunma avantajı sağlamıştır.Göç veren bir köy olması nedeniyle köy nüfusu ağırlıklı olarak yaşlı nüfustan oluşmaktadır.Köyde bulunan ilköğretim okulu taşımalı eğitim nedeniyle kapanmıştır.Yaylası küçük baş hayvancılık için çok uygun ve geniştir. Son yıllar da büyük baş hayvancılığın yaygınlaşmasıyla küçük baş hayvancılık önemini kaybetmiştir. Köy Burdur merkezinde süzme yoğurduyla tanınmaktadır. Üreticiler ürettikleri yoğurdu Burdur Salı Pazarında satışa sunmaktadırlar.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Burdur merkezine 18 km uzaklıktadır. Kökez köyü bir orman köyüdür. Köyün ortasından Bereket gölünün kaynağından doğan dere geçmektedir. Kış aylarında bol su taşıyan dere yaz aylarında sulamanın çok olması nedeniyle kurumaktadır. Köyün geniş ve büyük yaylası vardır, köy yerleşim yeri olarak eğimli bir yapıya sahiptir. Yükseklik olarak Burdur'un köyleri arasında en yüksek köyüdür.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi ve karasal iklim etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 181
2000 153
1997 180
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Süt toplama merkezi bulunmaktadır.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz