Köklüce Köyü Çatalzeytin Kastamonu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri- Köklüce Köyü Çatalzeytin- Köklüce Köyü Resimleri- Köklüce Köyü Tanıtımı
İlçe: ÇATALZEYTİN - İl: KASTAMONU


Demografik Bilgiler:


İle Uzaklığı:115 km


İlçeye Uzaklığı:15 km


Rakım:290 m


Köklüce, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köklüce köyünün bilinen ilk adı "Fristay" dır.Halen bu isimle bilinmekle birlikte 1950'li yıllarda "Filizler" ve 1960'lı yıllarda "Köklüce" adını almıştır
Aslen Kuğu köyünün Çiftlik mahallesinden olduğu söylenen "Hacı Yüzyaşı" tarafıdan yaptırılan 4 camiden birisinin hatta ilk yapılanın Köklüce camii olduğu köyümüzün yaşlıları tarafından dile getirilmektedir. Köy Camiimize yakın zamanlara kadar , Cuma ve Bayram namazlarında Arpalıkbaşı veya Yenibeyler gibi uzak köylerden olmak üzere çevre köylerinden gelenler olduğu bilinmektedir.
Köyümüzde "Dükkan Sırtı" denilen mevkiide eskiden Demirci dükkânı olduğu söylenmekte ve toprak altından çıkan Demir curufları bu bilgiyi doğrulamaktadır , ayrıca Köyümüzde Demirciköy mahallesi ve Demirci Oğulları namı ile bilinen aileler vardır.
Raif Bulut (Ginolu, 1934)

“Osmanlı burayı (Ginolu) ilçe yaptığı zaman, Firistay (Köklüce) da bucak yapılmış” (AG Nisan-Mayıs 1998).

Zeki Yılmaz (Çatalzeytin-Köklüce, 1939):
"Babaannemin babası İstanbul Küçüksu'da ezan okurken Padişah duyuyor ve 'Bana bu ezan okuyanı bulun!' diyor. Buluyorlar. Padişah babaannemin babasına bir kez daha ezan okuttuktan sonra, 'Dile benden ne dilersin?' diyor. O da Firistay'ın (Köklüce) bucak yapılmasını istiyor. Çevre köylerde cami yokken, bizim köyde cami varmış. Hacıyüzbaşı Ahmet (1839) yaptırmış" (özel söyleşi).

Kültür

Köyde merkezi bir stratejik konuma sahip olmakla beraber çevre köylerdeki köylülerin firistay'a cuma namazına gelmesi hasebeyle köy halkı önceleri evlerinde yaptıkları yemekleri gelen misafirlere ikram ederlermiş(1)sonraları bu adet sadece bayramları uygulanır hale gelmiş ancak zamanla kültürel yozlaşmanın da etkisiyle yemekler evde yapılmaz olup önce camide sonra okulun yapılmasıyla da okulda pilav yapılarak bunlar ikram edilmiştir. zamanla bu adet de bayram ğilavı olarak uygulana gelmiş ve bu adet günümüzde hala uygulanır durumdadır.

Coğrafya

Kastamonu iline 125km, Çatalzeytin ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 92
1997 87

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

2009 -SAMİ ALTUNDAL

2004 -HAYDAR ÖZCAN
1999 -SALİM ÖZCAN
1994 -SALİM ÖZCAN
1989 -ŞÜKRÜ AÇIKGÖZ
1984 -ŞÜKRÜ AÇIKGÖZ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz