Köklüce Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Köklüce Köyü Niksar - Köklüce Köyü Hakkında - Köklüce Köyü Tanıtımı - Köklüce Köyü Resimleri

Tokat
Bilgiler
Nüfus 211 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 60600
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Niksar

Köklüce, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy halkından; rahmetli,Fatlı'lı Ali çavuş lakabıyla tanınan Ali Yılmaz istiklal savaşı zamanında çetesiyle devletimizin bekası için kuvvai milliye ruhuyla düşmanlara karşı büyük işler başarmıştır. köyün önceki adı fatlı köyüdür. Köklüce H.E.S.'lı önce Köklüce köyüne yapılması pilanlanırken zemin etütlerinin olumsuz çıkmasından dolayı şimdiki yerine yapılarak ismini Köklüce Köyümüzden almıştır.
Kültür

Köyde okuma yazma bilmeyen oranı %10'dur. Tüm çocuklar ilköğretimine devam etmekte ve hepsi de çok başarılıdır. Memleket sevdalısı bir çok Fatlılı, her yıl doğduğu, büyüdüğü topraklara tatil için gelir. Unutulmayan dostluklar hoş anılarla yadedilir. Düğünler en az üç gün sürer. Dualar okunur, yemekler yenir. Damat düğün kurallarının birine uymaz ise ceza verilir ve deve sözü alınır. Deve küçülerek kuzuya kadar iner. Düğün sonrası birliktelikler, genelde ırmaktaki regülatörde yapılır. Kocaman bir ateş yakılır ve bütün gençler ateşin etrafına oturup pişmeyi bekleyen kuzu eşliğinde şarkılar söyleyip günün ilk ışıklarına kadar eğlenirler. Bayramlarda bayram namazı köyün camisinde kılınır. Sonra avluda bayramlaşma olur. Köy gençleri toplanarak bütün evlere bayram ziyareti yapar. Köyün gençleri vakitlerini günlük işlerinde artakalan zamanlarını Kelkit Irmağında sportif faaliyetler yaparak geçirirler. Köyün futbol sahasında turnuvalar düzenlenir.
Coğrafya

Tokat iline 68 km, Niksar ilçesine 20 km uzaklıktadır. Köyün her bölgesi verimlidir, ekilebilir durumdadır. 3 km kuzeyinden geçen Kelkit Irmağı bölgenin en önemli su kaynağıdır. Ayrıca bu ırmak özellikle hafta sonları çevre il ve ilçelerden gelen misafirleri ağırlamaktadır. Misafirlerin tercih ettiği yer özellikle Dipçay, Kavlağanlar ve Regülatördür. Irmağa atılan olta hiçbir zaman boş çıkmaz. Yayın, Kaya balığı, sarıkanat, sazan gibi çok leziz balıklar çıkmaktadır.
İklim

Köyün iklimi,iç karasal iklim ile karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi şeklinde olup zaman zaman kara iklimi zaman zamanda deniz iklimi yaşanır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 211
1997 200

köyde70 hane vardır.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım olarak; şeker pancarı,pirinç,domates üretimi yapılmaktadır,hayvancılık olarakda besi ve süt hayvancılığı yapılmaktadır.Teknik ışığında bilinçli bir çalışma ile araziden alınamayacak hiç bir sebze ve meyve yoktur.Yeterki her çalışma teknik olsun.Köyün arazisi şuanki nüfusun enaz 10-20 mislini besleyecek kadar yeterlidir.Regülatör-Porsuk arası değerlendirilir ise güzel bir turistik merkezi olabilir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: yıl 2009 hala Bekir Şerbet bu adam köyünü çok seviyo canım

2004 - Bekir Şerbet
1999 - Bekir Şerbet
1994 - Bekir Şerbet
1989 - bekir şerbet
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Camii,Okul ve ormancı lojmanı vardır
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz