Kolesterol Nedir?

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kolestrol yalnızca hayvansal dokularda bulunan bir yağdır. Hücre zarları ve sinir lifleri bu yağla yalıtılmışlardır. Yağ asitlerinin metabolizması ve vücut içinde taşınması sırasında kolesterol molekülleri rol alır. Hormonların üretiminde büyük önemi vardır. Bu yüzdendir ki bu hayati yağ molekülü karaciğer tarafından daimi olarak üretilmektedir. Ne var ki hayvani gıdalarla aldığımız fazladan kolesterol kanda dolaşan kolesterol miktarını arttırır ve zararlı olacak seviyelere ulaşmasına sebep olur. Koyun eti tereyağı yumurta kabuklu denizhayvanları beyin gibi sakatatlar bol miktarda kolesterol içerirler. Bu hayvansal gıdalar düzenli olarak alındıklarında damar sertliği erken yaşlarda ortaya çıkar.
Kan kolesterol düzeyinin yüksek olması kalp damar hastalığı tehlikesini arttırır. Kişinin kolesterol düzeyi ne kadar yük¤¤¤¤e kalp hastası olma ihtimali de o kadar yüksektir. Türkiye'de erkek ve kadında birinci sırada gelen ölüm nedeni kalp damar hastalığıdır.
Kolesterol karaciğerden hücrelere ve hücrelerden tekrar karaciğere kan yoluyla taşınır. Kolesterol ve diğer yağlar kanda erimedikleri için lipoprotein denen paketler halinde taşınırlar. Kolesterol kan dolaşımında 3 farklı paket halinde taşınır. Bunlardan biri HDL yani “yüksek yoğunluklu lipoprotein” olarak isimlendirilir. Diğeri LDL yani “düşük yoğunluklu lipoprotein”dir. Daha az oranda ise “çok düşük yoğunluklu lipoprotein”; VLDL halinde bulunur.
Total Kolesterol

200 mg/dl den düşük – Normal
200 mg/dl'den yüksek - Yüksek
LDL Kolesterol

110 mg/dl den düşük - Normal
110 mg/dl ve üzeri - Yüksek
HDL Kolesterol

40-60 mg/dl arası - Normal
60 mg/dL den yüksek - Yüksek