Kömürcüler Köyü Çermik Diyarbakır - Çermik Kömürcüler Köyü Hakkında Bilgi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kömürcüler Köyü Çermik Diyarbakır
Çermik Kömürcüler Köyü - Kömürcüler Köyü Hakkında - Kömürcüler Köyü Tanıtımı - Kömürcüler Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Hayri ALDEMİR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 04124790202

Cep Telefonu: 05368327192


Tarihi

Köyün asıl türkçe adı korudağ olacak iken, kömürcüler köyüne yakın olan ve şu anda korudağ ismiyle bilinen köye bu isim verilince; o zamanki şartlara göre ağırlıklı olarak odun kömürü çıkararak geçimlerini sağladıkları için kömürcüler adıyla anılmaya ve resmi ismini böyle taşımaya başlamıştır. köyün tarihi ise; şu anki köy yerlilerinin tarihi olarak biliniyor. şöyle ki: bugünkü köy sakinlerinin atası olan Ömer diye bilinen kişi fırat'ın karşı yakasında bulunan ve eski adıyla bibol diye bilinen köyde akrabalarıyla anlaşamadığı için şu anki korudağ köyüne geçmek niyetiyle ailesi ile birlikte kömürcüler köyünde konaklamıştır. bu konaklama sırasında köylülerin yakın ilgisi üzerine köyde kalmaya karar vermiştir. artık Ömer ve ailesi kömürcüler köyünün mensupları olmuş ve burada hayatlarına devam etmişlerdir. Kurtuluş savaşı sıralarında Osmanlı, topraklarını kaybetmemek için, halktan eli silah tutan herkesi topladığı sırada köyün erkekleri askere alındığı zaman kıtlığın baş göstermesi ve ailelerdeki erkeklerin savaştan geri dönmemesinden dolayı köyün eski yerlilerinden kimse kalmamıştır. sadece bu aile varlığını sürdürebilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri, şimdi bile tipik osmanlı ananeleridir. büyüklere saygı ve itaati vazife bilip, misafirlere karşı çok hürmetkar olup çevrede bu tür tavırlarıyla örnek olmuşlardır.köy sakinlerinin çoğu 1970 li yıllarda almanya'nın işçi almasıyla birlikte almanya ya göç etmiş olup, halen orada yaşamaktadırlar. bir kısmı d. bakır merkezde, bir kısmı ise adana da yaşamaktadırlar.

Yöresel yemekler

Keçi kavurma, içli köfte, kelle paça, güveç, pekmez bulamacı ve dağlardan toplanan yeşilliklerle yapılan salata ve yemekler ayrıca çok lezzetlidir.

Coğrafya

Diyarbakır iline 129 km, Çermik ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asvalt degildir olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.