Kömürköy Köyü Göksun Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kömürköy Köyü Göksun - Kömürköy Köyü resimleri - Kömürköy Köyü hakkında - Kömürköy Köyü tanıtımı Kahramanmaraşİlçe: GÖKSUN - İl: KAHRAMANMARAŞ


Köy Muhtarı: AHMET ŞAHİNER


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (344) 731 11 12

Kömürköy, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyümüze ilk yerleşen kabile tanoğlanlar kabilesidir.Köyümüzün eski adı;ilk evlerin ahşap olduğundan yeşil köy diye anılmıştır.Köyün tahmini olarak 220 yıl önce kuruldugu sanılmaktadır. Daha önce ki yaşam hakkında genel bir bilgi yoktur. Ama tarihte yaşanmışlık izleri bulunmaktadır.Köyde yaşayan kişilerin büyüklerinin büyük çoğunluğu yemen harbinden geri dönememiştir.Köy Türk köyüdür.

Kültür

köyümüz gayet modern bir köydür


Coğrafya

Kahramanmaraş iline 105 km, Göksun ilçesine 14 km uzaklıktadır.köy binboğa dağlarının eteklerinde kurulu olup köy önünden kömür ismi verilen bir çay akmaktadır. bitki örtüsü yönünden zengin olup endemik türlerde bulunmaktadır.Tortul kayaç oluşumu fazladır.yer altı suları bakımından zengindir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün rakımı 1422 m.olup.En yüksek yeri ALİÖLEN dağının zirvesidir.(2262 m)

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 496
1997 500

Ekonomi

Köy ekonomisi genelde tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Önceki yıllara göre her iki sektörde zayıflamıştır. Bunun nedeni ise köyde yetişen genç nüfustaki okuryazar oranının artması ve köyden şehre göçün fazla olmasıdır. Kömürköy yazları tatile gelenler ve tarım mevsimi olmasından dolayı hareketlidir. Ama kışları bu hareketlilik yerini sakinliğe bırakır. Köyde genelde küçükbaş hayvancılık öndedir. Tarım olarak ise genelde arpa, buğday,elma ve son yıllarda pancar üretimi öndedir.Kömürköy, Kanlıkavak,Bozhöyük, Kavşut ve Çamdere köylerinin ortasında yer alır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2010
Seçim Yılı Muhtar
2004 Ahmet ŞAHİNER
1999 ALİ DOĞAN
1994 ALİ DOĞAN
1989 Ahmet ŞAHİNER
1984 2009-ALİ DURDU

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz