Kömüşini Köyü Hakkında Bilgi Kulu Konya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kulu Kömüşini Köyü - Kömüşini Köyü - Kömüşini Köyü Hakkında Bilgiler - Kömüşini Köyü Resimleri

İlçe: KULU


İl: KONYA


Köy Muhtarı: HASAN TEKİN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
03326536003

Cep Telefonu:
05366750471


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000
1800

1997
3729


İle Uzaklığı:
180 km

İlçeye Uzaklığı:
30 km

Rakım:
1150 m


Tarihi

Muş ve Horasan civarından 150 yıl evvel gelen bir grup Türkmen göçmen tarafından yerleşme yeri olarak Kömüşini köyü seçilmiştir. Köyün çevresinde obalar halinde geçici olarak yerleşen halk daha sonraları köyün kuzey ve güneybatısını çevreleyen üç tepenin arasındaki vadiye yerleşerek sürekli ikamet etmişlerdir. O zamanlarda köyün yerleştiği yerlerde bulunan büyük hayvan barınaklarından dolayı Kömişini Köyü adını almıştır. Halkın o dönemdeki geçimi tarım ve hayvancılıktır. Hayvan sayısında önemli bir yekûn oluşturan kömüş (camız) besiciliği köye de adını vermiştir.

Kulu Kaymakanlığının resmi web sayfasında yer alan yukarıdaki ifade Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu 'nun "Anadolu'da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar" kitabı ile çelişmektedir. Resimde görüldüğü üzere köyün ismi 1591 senesinde Ankara Sancağı Haymana Kazası "Gümüş İni" köyüdür. Burada Türkmen dilinde kömüş = gümüş olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Şu an oturan Türkmenlerin 1591 tarihinde oturanlar ile aynı olmasının gerekmediği ise açıktır.

Konya Kulu Kömüşini köyü Kömüşkin (S.Yaşar,Kömüşkin değil Kömüşin’in doğru olduğunu yazar.) cemaatinin kurduğu köydür ve Bekdik’tir. Bekdik'ler Oğuzlar’ın Bozok kolundan,Horasanî olan bu büyük uruk konar-göçer Türkmân Yörükânı taifesindendir.

Cumhuriyet, döneminde göçmenlerin sayıları gittikçe çoğalarak Ankara ili, Haymana ilçesine bağlı iken 1947 yılından sonra Bala ilçesine bağlanmıştır. Daha sonra Bala ilçesinin Altınçanak, Derekışla ve Belköy ile arazi anlaşmazlığı nedeniyle 1957 yılında Kulu ilçesine bağlanmıştır.


Yemekleri

Basmaç

Etin dibek 'te düğür, sarmısak, soğan, tuz ve baharatlar ile dövülmesinden elde edilen köftesinin iki el arasında şekillendirilmesiyle elde edilir. Tavada, sobada veya tezek közünde pişirilerek yenilir.

Kömbe

İki saç arasında saman alevinde pişirilen geleneksel börek çeşitlerimizdendir.

Uyutma

Pirinç ve bol süt ile yapılan, geceden dinlenmeye bırakılan bir çeşit sütlaç.

Konuşma Ağzı

Genelde Konya ilçesine bağlı olduğu için Konya şivesine benzemektedir denilse de genelde köyün konuşma ağzı Antep yöresini andırmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hasan Tekin
2004 - Osman Karakuş
1999 - Ahmet Meşe
1994 - Hacı Ali Canpunar
1989 - Emin Şeker
1984 - Üzeyir Namalan

Altyapı bilgileri

1951 yılında iki derslikli bir ilkokul 1970 yılında da beş derslikli bir ilkokul daha yapılmıştır. Köyde Sağlık ocağı vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon sistemi henüz yoktur. Ptt acentesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.