Konakkuran Köyü Feke Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Konakkuran Köyü Feke Bilgileri -Konakkuran Köyü Hakkında - Konakkuran Köyü Tanıtımı - Konakkuran Köyü Resimleriİlçe: FEKE - İl: ADANA

Köy Muhtarı: CUMALİ ÖNOĞLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Adana
Bilgiler
Nüfus 6000 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 01660
Alan Kodu 0322
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Feke
Web Sitesi [2]

Konakkuran, Adana ilinin Feke ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün eski adı Puhnu olduğu 1970´yıllarında adınınKonakkuran olarak değiştiği eski tarihi kalıntıların olduğu tesbit edilmiştir.köy yedi mahalleden oluşmaktadır.çok geniş bir alana sahiptir. Köyün ilk kuruluşunun tarihi bilinmemekle birlikte şu an hayatta olmayan yaşlıların verdikleri bilgilere göre Erzurum Horasandan geldikleri ayrıca bir başka bilgiye görede Kars dan geldikleri söylenirmiş. Ama Kars diye eskiden Kadirli ilçesine de denirmiş. Kadirliden mi yoksa Karstan mı geldikleri pek bilinmiyor.Köyde eskiden ermeni yada rumların yaşadığı kalıntılardan anlaşılmaktadır.

Kültür

Köyün en meşhur yemeği sabah kahvaltısında sütlü çorba içilmesi,topalanda denilen ekşili köfte, içli köfte,kuru fasulye kurutulmuş yeşil fasulye,bulgur pilavı v.b. sayılabilir

Coğrafya

Adana iline 157 km, Feke ilçesine 35 km uzaklıktadır
.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1025
2000 626
1997 644

Ekonomi

Köyün ekonomisi; tarım,hayvancılık,orman işciliği,doğal katran mantarı toplama ve satıcılığına dayalıdır. Yöresel kiraz çeşitleriyle zengindir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Cumali Önoğlu
1999 - Yunis Dinler
1994 - Mehmet Kardeş
1989 - Remzi Dinler
1984 -Mehmet Kardeş

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün beş tane Camisi vardır.bir kadrolu bir sözleşmeli imamı vardır.üçtane açık imamsız camisi vardır.Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz