Konuktepe Köyü Gümüşhacıköy Amasya

#1

Konuktepe Köyü Gümüşhacıköy Amasya konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
konuktepe köyü bilgileri - konuktepe köyü resimleri - konuktepe köyü tanıtımKonuktepe, Amasya ilinin Gümüşhacıköy ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün bilinen adı karaköydür. Köyün adı daha sonra değiştirilerek konuktepe köyü olmuştur.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyün en meşhur yemeği keşkek dir. Köy kadınları güzel çörekler yapar. Ayrıca katık (Süzme yoğuttan yapılan ekşi yiyecek) bölgede çok meşhurdur.

İlkçağlardan beri insanların yaşadığı bir bölge olduğu sanılmaktadır. Köy'ün Güneydoğusunda bulunan Yedi Delikler diye anılan kayalıklarda bulunan mağaralar buna kanıt olarak gösterilmektedir.
Coğrafya

Samsun iline 79 km, Gümüşhacıköy ilçesine 9 km uzaklıktadır. Balıklı barajına 1,5km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 197
1997 154
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 90'lı yıllarda tamamlanan balıklı baraj göleti ile köylü sulu tarım yapmaya başlamış ancak, çiftçinin yaptığı üretimin parasal değerinin çok düşük olmasından dolayı genç nufus büyük şehirlere göç etmekte, buralarda işçi statüsünde hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Köy halkı farklı geçim kaynakları aramaktadır. Bu nedenle köy halkı hayvancılık seracılık ve tarım kredileri kullanmaktadırlar, ancak bu kısır döngü insanları ekonomik olarak daha da zayıflatmaktan öte gitmemektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz