Konuşan Vatoz (Platydoras costatus)

#1
Sponsorlu Bağlantılar

Latince Adı: Platydoras costatus

Habitatı ve Anavatanı: Peru

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif. Kendi türleri ile beslenecekse bol sayıda saklanma yerleri oluşturulmalı. En iyi yer için mücadele olabilir.

Yüzme Seviyesi: Dip, ayrıca camda ve aksesuarlarda da hareket ederler.

Sıcaklık: 24 - 30 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 22 cm

Su Sertliği: Yumuşak

pH: 5.8 - 7.5

Genel Bilgi: Dişiler daha büyük olur. Yiyebileceği kadar küçük balıklar, yavrular, küçük tetralar ve yumurtalar için tehlikeli olabilir. Cichlidlerle iyi geçinir. Konuşan Vatoz denilmesinin sebebi su dışında çıkardığı sestir.


Aktavist Yorumu: Akvaryumumu kurduğum yıllarda Konuşan vatos lakaplı bu balıktan fazla bilgi edindirilemeden(çünkü satıcı da bilmiyor),hasbel kader al bunları iyidir denilerek iki adet satın aldım.Ancak;bu balıklarla geçirdiğim süre içerisinde çok ilginç gözlemlerim oldu.Şu an sekiz yaşında olan konuşan vatoslarım için şunları söyleyebilirim; 1) Bu balık çok özel bir balık.akvaryumunuzda bu balığın saklanabileceği bir kovuk,taş altı yoksa almayınız balığa eziyet olur ve konuşma diye yapıştırılan isim ile alakası yok. 2)Akvaryumun ışığı yanıyorken(gündüz)bu balıktan her hangi bir görsellik,yüzme,ortalıkta dolaşma,yem arama,yem yeme beklemeyin! Çünkü; a)Bu balık gündüzünü bir kovukta hemen hemen hareketsiz bir biçimde geçirir, b)Akvaryumun ışığı söndükten sonra (gece) ortaya çıkar süper bir şekilde yüzerek dipte avını yada daha doğru bir anlatımla yemini arar(Bu olayı görmek için karanlıkta bekleyip gözümüzün karanlığa uymasını sağlamamız yada başka bir odada yanan lamba ışığının oldukça az gelen ışığıyla son derece loş bir ortam yaratmamız gerekmektedir. Bu balığı ancak böyle bir ortamda gözlemleyebiliriz). c)Bu balık için yem verme mutlaka karanlıkta olmak üzere akvaryumun içine atılacak tablet dip yemi ile yada ıslatıldıktan sonra sakız kıvamına getirerek yuvarlattığımız bir miktar pul yem ile yapılır. d)Konuşan vatos akvaryumun camını falan temizlemez.Bu canlının en önemli özelliği zifiri karanlıkta yemini nokta atışı gibi tak diye bulabilmesidir.Bunu ağzının hemen çevresindeki uzun antenleri ile yaptığını tahmin ediyorum. SONUÇ: Türkçe; konuşan vatos olarak isimlendirilen bu balık akvaryumlara uygun bir balık değildir, sizide kepçe ile sudan çıkarsalar sizde konuşursunuz hatta bülbül kesilirsiniz.Şaka bir tarafa eğer araştımacı bir bilim adamı değilseniz!bu balıkla işniz olamaz bu özel hayvan doğa da olmalı ne akvaryum şartları ona uygun nede o akvaryuma,akvaryumculuğa uygun.Ben mecburen bakıyorum bilmeden aldım atamam satamam ve rastlantı sonucu özelliklerini öğrendim.Bu balık mutlaka doğada olmalı kesinlikle akvaryumlara tavsiye edilmemeli insanlara satılmamalı ticari bir balık olarak görülmemeli,hem bu balıktan birşeyler bekliyenler için, hemde balık için yazık oluyor.