Köprübaşı Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri - Köprübaşı Köyü Olur - Köprübaşı Köyü Hakkında Bilgiler - Köprübaşı Köyü Resimleri
Erzurum
Bilgiler
Nüfus 84 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25650
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Olur

Köprübaşı, Erzurum ilinin Olur ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Köyün adı hiç değişmemiştir. köyün adı;köyü anayola bağlayan köprüden almaktadır.köy halkının büyük bir kısmı geçmişte ermeni zülmümden dolayı göç etmiş ve sonra tekrar köye gelmişlerdir. köyün jeopolitik konumundan dolayı tarihi bir gözetleme kulesi vardır.
Kültür

köyün geleneksel yemekleri:hıngel, soğan aşı,kesme aşı,kuymak,pupa,ekmek aşı,hasuta, pestil çullaması, peynir mıhlası ve çaşırdır.ayrıca köyde cağ kebab ocağı bulunmaktadır.
Coğrafya

Erzurum iline 167 km, Olur ilçesine 9 km uzaklıktadır.köy olur-oltu-artvin kavşağındadır. köyün arzisinden olur ve oltu çayı geçmektedir. bu iki çay köyün yakınında birleşir. köyün kuzeyde orman, güneyinde ise akdağ bulunmaktadır. köyün etrafı dağlarla çevrilidir.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yazları çok sıcak,kışları ise sert geçmektedir.(çok kar yağmamakla birlikte don olayı çok görünür)
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 94
2000 84
1997 74

Genç nüfus çok azdır.göçün en yoğun yaşandığı köylerden biridir.köylünün büyük kısmı samsun,ankara ve bursa'da yaşamaktadır.köylünün bir kısmı geçici olarak kışları şehirlere göç eder.
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Diğer gelir kaynakları:meyvecilik,dut pekmezi,pestil ve süt ürünleridir. köy halkı yazları kendi yaylasına çıkar.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - A.ismet Çelikcan
1999 - A.ismet Çelikcan
1994 - A.ismet Çelikcan
1989 - A.ismet Çelikcan
1984 - A.ismet Çelikcan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat öğrenci az olduğundan taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.