Köprübaşı Köyü Kargı Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Köprübaşı Köyü Kargı -Köprübaşı Köyü Hakkında Bilgiler - Köprübaşı Köyü Resimleri
Bilgiler

Nüfus 277 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19900
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Kargı
Köprübaşı, Çorum ilinin Kargı ilçesine bağlı bir köydür


Tarihi
Köprübaşı köyü yerli halkı horasan üzerinden şam kentine ordan andoluya göç etmişlerdir. köyü iki kardeş aileleri ile birlikte kurup,ilk başlarda kızılırmağın kenarına kurmuşlardır daha sonraları eşkiya tehditi yüzünden. kayalıklara çekilmişlerdir.köylü halkı zamanında ermeni ve orada bulunan kürt aileleri ile bir arada yaşamış ve eskiden kilise ve ermenilere ait su teşkilatını olduğu yaşlılardan ve kalıntılardan anlaşılmaktadır. şimdiki yaylalarında kürtlerin olduğu fakat çeşitli anlaşmazlıklar sonucu.kan davalarının yüzünden terk etmişlerdir.halen mezarları bulunmaktadır.köy halkı istiklal ve çanakkale savaşlarınında büyük kayıplar vermiş. hatta sibiryada esir olarak ölmüş kişiler vardır.balkan cepesinde bizzat savaşmış bir kişi yakın zamanda ölmüştür.ne yazıkki kayıtlarda bunlar yoktur.savaşlardan sonra ermeni ve rumlar göç etmiş ve bunların arasında şu anki magarios'ailesininde bu çevreden göç ettiği bilinmektedir. daha sonraları köyü terkeden kişiler ve köye göç edenlerle köy halkı tarihini biraz unutmuştur.köyde halen türk boylarının gelenek ve görenekleri yaşatılmaktadır. bunların içinde göçebe hayatı yani yaylara çıkma. kıl keçiciliği.eski yün ve kumaş dokuma . kırklama adeti.çoçukları delik taştan geçirme.ve bazı batıl inançlar köyün bir türk köyü olduğunu ortaya koymaktadır.köy yakın tarihlerde felaketler geçirmiş maddi yönden büyük kayıplar vermiştir. köylü halkı şuan çok az olmakla birlikte maddi sorunlar nedeniyle dışarı göç vermiştir

Kültür
gelenekleri arasında yağmur ve çeltik duaları.düğünlerde oynanan simsim oyunu.ve kendine özgü düğün yemekleri.ve öncelerden oynan med ve cirit oyunları.bebek görme adeti.yemekleri ise başta keşkek.pirinç pilavı. yağlı ekmek(yanıç). bulgur aşı.soğukluk aşı.incir sütü. ve diğer ev yemekleridir.

Coğrafya
Çorum iline 102, Kargı ilçesine 29 km uzaklıktadır.güneyinde kızılırmak ve kamil köyü karaağaç dağları. kuzeyinde saraycık dağları bulunur.jeopolitik konumu hemen hemen bütün çevre illere aynı uzaklıktadır.köy sivri dağının yamaçında bulunur. çeltik ekimi yapılan ovası vardır ve toplam ekili alan önceleri 1300 dönüm iken şimdilerde para etmemesi ve mazotun yüksek olması nedeniyle sadece 500 dönüm civarındadır...köyün çevresine iğne yapraklı orman ağaçarı ve zeytin ağaçları hakimdir bulunduğu yer sebebiyle her türlü sebze ve maki ağaçları dahil meyve yatişmektedir.fakat su sorunu ve devletin ilgisizliği(baraj ve böğet yapılması sorunu) nedeniyle tarımda ilerleme yoktur.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. rügar yaz aylarında güneyden(lodos). kış aylarında kuzey kuzeybatıdan (kesişleme) eser. yağmurlar genelde son ve ilk bahar aylarında yağar. yıllık m2 ye 75-85 kg arası yağmur düşer. karadeniz ve iç anadolu iklimlerinin çoğu özelliğini taşır. kriminal bölge geçiş iklimindedir. ve bunun sebebiyle her iki iklimide bulundurur. yazları kurak ve hafif yağışlı. kışları kar ve yağmur. etkilidir. iklimde çak çeşitlilik görülür.yalnız bir iklime dayalı değildir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 232
2000 277
1997 300

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


Seçim Yılı Muhtar

2004 Mahir DURMUŞ
1999 Ali YAŞAR
1994 Nazmi GÜREL
1989 Ali Ergin
1984 Cemal YILDIZ
1980 yılından önce, Rüşen ÇİÇEK

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltdır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz