Köprübaşıömerefendi Köyü Merkez Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Düzce İli Köyleri - Köprübaşıömerefendi Köyü Merkez - Köprübaşıömerefendi Köyü Hakkında - Köprübaşıömerefendi Köyü Tanıtımı - Köprübaşıömerefendi Köyü Resimleri

Düzce

Bilgiler
Nüfus 485 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 81000
Alan Kodu 0380
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Düzce
İlçe Merkez
Köprübaşıömerefendi, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi Köyün adını, 93 Osmanlı - Rus harbinden sonra Türkiye'ye göç eden ve yaşadığı dönemin saygın kişilerinden olan Ömerefendi isimli bir şahsın köyün yanından geçen büyük melen çayına yakın alana yerleşmesinden dolayı aldığı yönünde köyün yaşlılarının anlatımları mevcuttur. Bir Çerkes köyü olan Köprübaşı Köyü'nün Çerkesce adı Hacemziye'dir.Kafkasya'dan göçe zorlanan insanlar tarafından kurulmuştur.

Kültür
Köprübaşı Ömerefendi köyü Düzce'deki Çerkez köylerinden biridir. Adiğelerin Kemguy(ç'emguy) kabilesi çoğunlukta olmakla birlikte Abzeh, Şapsığ, Bjeduğ,Mamhığ aileler Balkan göçmenleri ve Gürcü aileler de bulunmakatadır. Xhabze (adet) günlük yaşantıda ön plandadır. Çerkezler de kültürlerini yaşatmakta ve aralarında Çerkezce konuşmaktadır. 30 yaşın altındaki nufüsta adigece konuşma oranı azalmaktadır.

Düzenli olarak diğer köylerden ve şehirlerden hatta Kafkasya'dan gelen katılımcılarla çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklerin başında 2005 yılından sonra her yıl düzenlenen "Düzce Kafkas Festivali" başta gelmektedir.24 temmuz 2009 dan itibaren heryıl ç'emguy sülalesinin akrabalar günü toplantıları yapılmaktadır.


Coğrafya
Düzce merkezine 15 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 527
2000 485
1997 574

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.fındık üreticiliği orta ve küçük ölçekte yapılmaktadır.tütün,mısır,pancar diğer tarımsal faaliyetler içerisindedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Cengiz Çoşkun

2004 - İlhan Ceylan
1999 - İlhan Ceylan
1994 - Fadıl İlhan
1989 - Fadıl İlhan
1984 - Fadıl İlhan
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefonve adsl vardır.TARIM KREDİ KOPARATİFİ BULUNMAKTADIR.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz