Köprühisar Köyü Yenişehir Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Köprühisar Köyü Yenişehir Bilgileri - Köprühisar Köyü Hakkında - Köprühisar Köyü Tanıtımı - Köprühisar Köyü Resimleriİlçe: YENİŞEHİR - İl: BURSA


Köy Muhtarı: ABDULLAH ATILMuhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Bursa
Bilgiler
Nüfus 650 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16900
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Yenişehir
Web Sitesi
Köprühisar, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihi 1300 yılına dayanmaktadır. Osmanlı devleti Yenişehiri almak için önce Köprühisarı almışlardır daha sonra Yenişehiri almışlardır. Köyde osmanlı döneminden kalma tarihi hamam vardır, fakat şu an harap durumdadır. Ayrıca köyde 7000 yıl önce insan yaşamının oldugunu gösteren höyük vardır, höyük ile ilgili bilgiler şunlardır.Köprühisar: Yenişehir’e bağlı Köprühisar köyünün güneyinde, Kocasu’yun doğu terası üzerinde ve Yenişehir-Bilecik karayolunun kuzeyinde bulunan höyük, 200x100x12 m boyutlarındadır. Höyükte yapılan araştırmalarda İlk Tunç Çağı’na ait Yenişehir, kırmızı açkılı, kırmızı astarlı ve İnegöl gri türlerinde ve 2. Bin’e tarihlenen çanak çömlek parçaları bulunmuştur (French 1967: 53, 59-64). 1991 yılında tescillenen höyüğün ilk kez fark edildiği 1961 yılından bugüne dek önemli ölçüde tahrip olduğu görülmektedir. Höyüğün batı ve güneybatı kesimlerinden büyük miktarda toprak alınmış ve bunlarla Kocasu’yun kıyısına set oluşturulmuştur (BAY 07.08.2004).Köyün ismi köyün icinden gecmekte olan kocasu deresi üzerindeki köprüden ve osmanlının ilk dönemlerinde köyün etrafının hisarla cevrili olmasından, yani köprü ve hisarın birleşmesinden gelmektedir. Fakat zamanla dere üzerindeki köprü ve hisarlar yok olmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bursa iline 60 km, Yenişehir ilçesine 10km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 650

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır, köyde sogan, biber, ayciceği, bugday, arpa, fig, yonca, mısır, pancar, fasulye, bezelye tarımı yapılmaktadır. Gecmiş yıllarda cok daha fazla olan büyükbaş ve kücükbaş hayvan yetiştiriciliği degişen ekonomik koşullardan dolayı azalmıştır. Köyde her hanede traktör mevcuttur. Gelişmiş sulama teknolojileride kullanılmaktadır. Tarım yapılan arazi 6150 dekardır. Köyde cevre köylerede hizmet veren tarım kredi kooperatifi vardır. Ayrıca bir akaryakıt istasyonu mevcuttur. Köyde üc adet bakkaliye, üc adet kahvehane hizmeti veren esnaf bulunmaktadır. Cevre köylerede hizmet veren ilkögretim ve saglık ocağı bulunmaktadır. Ayrıca dügün salonu, futbol sahası ve cocuk parkı vardır. Köye ve cevre köylere hizmet veren 12 metre uzunluğunda 60 tonluk kantar bulunmaktadır. Her yıl geleneksel olarak muhtarlıgın öncülügünde imece usulu baharın gelmesiyle birlikte hıdrellez pilavı etkinlikleri yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Abdullah Atıl
2004 - Abdullah Atıl
1999 - Recep EDİZ
1994 - Fahretdin Arı
1989 - Fahretdin Arı
1984 - İbrahim Araz

Altyapı bilgiler

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur ve doktoru yoktur.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz