Körhasan Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Körhasan Köyü Çifteler - Körhasan Köyü - Çifteler - Körhasan Köyü HakkındaKörhasan, Eskişehir ilinin Çifteler ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adının Karadağdan gelen göçmenlerce verildiği tamamının göçmen olduğu belirtilmektedir.

Coğrafya
Eskişehir iline 80 km, Çifteler ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim ve Tarım
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde tarım faaliyetleri düzenli şekilde işlemekte; pancar, patates, buğday başta olmak üzere verimli üretim yapılmaktadır. DSİ idaresindeki Sakarya nehri ve buradan ayrılan sulama kanalları vasıtasıyla köy yakınlarındaki tarımsal alanlarda sulama sıkıntısı yoktur.(Bağlık, Bayram yeri, Küçük Ada, Büyük Ada, Danalık, Saz Yeri; sulak tarımsal alanların başında gelir.)

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 962
1997 1050


Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - OSMAN BAĞRAN
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -Ramazan Aslan

Altyapı bilgileri
Köyde iki adet cami vardır.ilköğretim okulu vardır(lojmanlı). Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde iki adet petrol istasyonu vardır. Ayrıca Körhasanköyü spor aktivitelerinin düzenlendiği bir adet futbol sahası vardır.​