Köroğlu Köyü İnebolu Kastamonu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri-Köroğlu Köyü İnebolu-Köroğlu Köyü Resimleri-Köroğlu Köyü Tanıtımıİlçe: İNEBOLU - İl: KASTAMONU


Köy Muhtarı: MUSTAFA KIVANÇ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Telefon: 0366 823 73 48


Cep Telefonu:0538 492 40 23


Demografik Bilgiler:


İle Uzaklığı:108 km


İlçeye Uzaklığı:18 km


Rakım:250 m


Köroğlu, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün deniz kenarına yakın kısmında Kale vardır. Halk Kahramanı Köroğlu köyden geçerken bu kaleye yakınında bulunan ve adı halen "Kale Harmanı" olarak geçen mevkide bir gece konaklamıştır, ve köyün ismi buradan geldiği rivayet edilmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kastamonu iline 108 km, İnebolu ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 130
1997 138

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,hayvancılığa ve denizciliğe dayalıdır.Faal nüfûsun yüzde 80’i tarımla uğraşır.Ekim yapılan alanların yarısından fazlası fındık bahçeleri ile kaplıdır.Herhangi bir yüksek öğrenim göremeyen gençler erken yaşta denizcilikle tanışır. Gençlerin bazıları İstanbul gibi büyük şehirlere çalışmak için köyden kalıcı olarak göç ederler.Köyde yaşlı nüfus barınmaktadır ve bunların çoğu emeklidir. Emekli nüfus fınıdkçılıkla uğraşarak aile ekonomisine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Ancak son zamanlarda iklimde yaşanan dengesizlik ve fındık fiyatlarındaki düşüş köy halkını ekonomik getirisi olan başka alanlara yöneltmiştir. Kivi yetiştiriciliği köy halkının umudu olmuştur. Bunun yanındada köyde arıcılık gelişmiştir. Bu çevrede bal almak isteyenlerin aklına ilk olarak Köroğlu Köyü gelmektedir. Köyde fındıktan sonra en çok mısır, buğday, arpa, patates ve baklagiller yetişir. Sebzecilik gelişmiştir. Karalahana, domates ve fasülye yetiştirilir. Meyve olarak elma, armut ve kiraz yetişir. Kıyı bölgesinde balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır. Balıkçılık henüz modern bir şekle girememiştir. Fakat devamlı gelişme hâlindedir. Hamsi, istavrit, palamut, torik, sargan, kefal, kötek, barbunya, mezgit, kalkan ve izmarit sâhillerde ve açıklarda avlanır. Orman varlığı bakımından zengindir.Ancak Ormancılık köyde ticaret olarak yapılamamaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mustafa Kıvanç

2004 - Osman Kıvanç
1999 - İsmail Kıvanç

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.İlköğretimin ilk beş yılını bu okulda tamamlayan öğrenciler taşımalı eğitim sistemiyle kalan üç yılı Özlüce İlköğretim Okulu'nda tamamlamaktadır.Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz