Korubaşı Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ulaş Korubaşı Köyü - Korubaşı Köyü Hakkında - Korubaşı Köyü Tanıtımı - Korubaşı Köyü Resimleri
İlçe: ULAŞ

İl: SİVAS


Köy Muhtarı: MUSA DORİK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0-346-793 10 13

Cep Telefonu: 0-346-793 10 13


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 90

İle Uzaklığı: 80 km

İlçeye Uzaklığı: 43 km

Rakım: 1640 m


Tarihi

Ulaş ilçesinin doğusunda yer alan Korubaşı köyü, ilçe merkezine 43 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Eski ismi “Tornik” olan bu köyün ismi yakın daha sonra “Korubaşı” olarak değiştirilmiştir. 1700'lü yıllarda kurulmuş olan bir köydür. Malatya Arguvan'dan Atma aşireti mensuplarının göçünü almıştır.

Korubaşı köyünün içinde Hızır a.s. ın ayağının izi olduğu rivayet edilerek ziyaret yeri bulunmaktadır. Ayrıca Korubaşı köyünün doğusunda yaklaşık bir kilometre uzaklıkta çok büyük bir ardıç ağacı bulunmaktadır. Bu ağaç yaklaşık 300 seneliktir. Bu ağacın bir dalını bile kesenin başına bir bela geleceğine inanılmaktadır. Burada çeşitli dilekler dilenmekte ve adak kurbanları kesilerek dualar edilmektedir. Burayı ziyaret eden kişi buraya çabut, iplik gibi şeyler de bağlamaktadırlar. Köyde bir kişinin hiçbir şey olmaz diye bu ağacın kuru bir dalını kestiğini o anda evde torununun yandığını, başka bir kadının da dilinin tutulup, kollarının hareketsiz hale geldiği anlatılmaktadır.


Kültür

Köy "Türk - Alevi" köyüdür. Köyde kimi yerde Türkçe, kimi yerde Kürtçe konuşulsa da, yaşayan ailelerin Osmanlı arşivlerinde öz Türk oldukları not edilir.

Yemek olarak; Kebap, babuko, Kömbe, keşke, Haşıl, Zerbet yemekleri ünlüdür.Coğrafya

Sivas iline 80 km, Ulaş ilçesine 43 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Köyde göç olayı özellikle 1960 yılında başlamış, yıllara göre sayısı daha da artmıştır. Köy halkının büyük bir kısmı İstanbul’a göç ederek yerleşmiştir. 1960 yılında 70 hane iken 2002 yılı itibariyle 20 hane kalmıştır. Köyün bir kısmı Malatya Arguvan'dan Atma aşiretinden, bir kısmı ise Elazığ bölgesinden Canbek Aşiretine mensupturlar.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eskiden bu köyde kilim ve halı dokumacılığı ön planda idi. Fakat günümüzde bu uğraşı tamamıyla bitmiş durumdadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci olmadığından kapalıdır. Buna rağmen köyde okuma yazma oranı çok yüksektir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.