Korucu Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Korucu Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Korucu Köyü - Mihalıçcık - Korucu Köyü HakkındaKorucu, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Sündiken ormanlarını korudukları için verilmiş bir addır. Kuruluşu Köyün eski muhtarlarından Ahmet ÇELİK ten öğrediğim.1962

Kültür
Köyün meşhur yemekleri arasında tarhana çorbası, fırında kaburga, güveç, bazlama ve gözleme yer almaktadır.Eskiden kalma tarihi taştan bir kale vardır.karşısındada vakıf tekkesi denilen bir tekke vardır.alt kısmında ceylan pınarı vardır.köyümüzün doğu tarafında dede ardıçları denilen toplu bir ardıç kümesi vardır.ardıçların yaşı ve tarihi bilinmemektedir.

Coğrafya
Eskişehir iline 82 km, Mihalıçcık ilçesine 15 km uzaklıktadır.Kızılbörüklü ve tatarcıka bağlantı yolu vardır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 160
1997 155

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
ahmet çelik ,kamil karadeniz .ahmet gökmen. ramazan şirvan.ismail gözet.kemal koçak .refik gündoğmuş. yüksel çakır.süreyya atalay.eski muhtarlar olup yeni muhtar (2009) hüsamettin tuna dır. elma deposu .okul. lojman.konserve binası. kahve gibi hizmetler ramazan şirvan muhtarlığında yapılmıştır.
Azalar (2009) :hasan gül,ahmet özyurt,sebahattin orhan,muammer şan.

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ulaşım yolu gayet güzeldir we köy alt yapısınıda geliştirmektedir​