Köseler Köyü Korkuteli Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Köseler Köyü Korkuteli Bilgileri -Köseler Köyü Hakkında - Köseler Köyü Tanıtımı - Köseler Köyü Resimleriİlçe: KORKUTELİ - İl: ANTALYA

Köy Muhtarı: İBRAHİM DİZLEKMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (242) 657 32 03

Cep Telefonu:

0 (536) 247 00 30


Antalya
Bilgiler
Nüfus 193 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 07800
Alan Kodu 0242
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Korkuteli
Web Sitesi

Köseler, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy daha önceleri rumların ikamet ettiği bir bölgeydi.Ancak,Kurtuluş Savaşı'nın yarattığı etkiyle Rumlar bölgeden ayrılmışlar,geriye de mimari anlayışlarını yansıtan evlerini bırakmışlardır.Daha sonra bölgeye yerleşen Köse kardeşler nedeniyle köy bügünkü adını almıştır.Köy'e önce Selanik'ten göç eden Macurlar yerleştirilmeye başlanmış daha sonra 1947'de Köse kardeşlere ait çiftliğin göçebe halinde yaşıyan Sarıkeçili yörükleri tarafından satın alınanmasıyla bu yörükler köy'e gelerek ilk kez yerleşik yaşama geçmişlerdir.Bugün köyde,yerli halk,Selanik göçmenleri,Sarıkeçili ve Manavlı yörükleri yaşar. Köy nufusu'nun büyük çoğunluğu ekonomik nedenlerden dolayı Antalya'ya göç etmiştir.

Kültür

Düğün, Nişan, Mevlüt, Doğum ve İsim koyma, Ölüm ve Taziye, Askere uğurlama, başlıca kültürel etkinliklerdir. Köyde yapılan düğünler köy insanlarını kültürlerini birebir yansıtmaktadır. Ayrıca ailelerin birbirlerine sıksık gerçekleştirdikleri ziyaret bu kültür bağını kuvvetlendirmiştir. Köydeki insanların birbirlerine taktıkları lakaplarda kültürlerinin bir simgesidir. Örneğin: Dedenin Ali, Köse Musa, Sarı Musa, Dümbüllü, haceli , Çebicin Sarı, Avşar Çavuş vs...

Coğrafya

Antalya iline 50 km, Korkuteli ilçesine 30 km uzaklıktadır. Komşuları Çaykenarı Köyü, Büyük Köy, Küçük Köy, Kemeraltı Köyü, Karataş Köyü ve Akkoç Köyü'dür. Toros Dağlarının eteklerine kurulmuş olan köy, büyük Korkuteli ovasının bir bölümünün de sahipleridirler.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimin karakteristik özelliğini yansıtır.

Nüfus

Köy nufusu,Yerli halk, Macurlar (Muhacir) ve Sarıkeçili - Manavlı yörüklerinden oluşmaktadır . Ayrıca köye diğer köylerden göçen insanlar da vardır.Yaz mevsimlerinde yazlıkçılarda rahat bir şekilde konaklamaktadır.

2000 Genel Nüfus Sayımına göre:

Toplam : 193
Erkek : 78
Kadın : 115


2007 Genel Nüfus Sayımına göre:

Toplam : 147
Erkek : 60
Kadın : 87

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Dursun Uçar
2004 - İbrahim Dizlek
1999 - Ömerali Kaya
1994 - Aliosman Saçıkara
1989 - Aliosman Saçıkara
1984 - Mustafa Ünzül

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz