Köseli Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Köseli Köyü Merkez - Köseli Köyü resimleri - Köseli Köyü hakkında - Köseli Köyü tanıtımı Kahramanmaraşİlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ


Köy Muhtarı:


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
bilgi yok

Köseli, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

KAHRAMANMARAŞ MERKEZ KÖSELİ KÖYÜ MUHTARIYIM. (HÜSEYIN YILDIRIM)BENİM ATALARIMDAN DUYDUĞUM 1310 TARİHLERİNDE ŞİMDİKİ YERLEŞİM YERİNE BİR BÖLÜMÜ ADANA YARBAŞINDAN GELMİŞ,BIR KISMI SUÇATI TANIRDAN, BIR KISMIDA GÖÇEBE OLARAK MERSİN YÖRESİNDEN GELMİŞLER,BIR KISMI İSE OSMANİYE KANLIGEÇİT DİYE BİLDİĞİMİZ GAVURDAĞININ BATI KISMINDAN OZAMANLAR HAYVANCILIK YAPARLARKEN BURAYA YERLEŞMİŞLERDİR YANİ BUNLARDA YÖRÜK DİYE ADLANDIRILIR.MUHTARI BULUNDUĞUM KÖYÜN TARİHİNİ DEDEM MÜDÜR KOCADAN DUYDUĞUM BU ŞEKİLDİ. DAHA FARKLI DUYGU VE SÖYLENTİLER OLABİLİR BENİM BİLDİĞİM BÖYLEDİR.DEDEM KAHRAMANMARAŞIN BATI KISMINDAKI KÖYLERE BEYLİKLER ZAMANINDA MÜDÜRLÜK YÖNETİMİ VARMIŞ BATI KÖYLERİNİN MÜDÜRLÜĞÜNÜ YAPMIŞTIR.BİZİM SÜLALEYE MÜDÜRLER DİYE HİTABEDİLİR, BU MÜDÜRLÜKTE O ZAMANDAN GELMEDİR.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında YEMEKLERİ: İÇLİ KÖFTE, SARMA, DOLMA, BULGUR PİLAVI MERCİMEK KÖFTESİ, TİRŞİK, TARHANA ÇORBASI, TARHANA KAVURMASI, ŞALGAMLI TARHANA ÇORBASI, NİŞASTA TATLISI.

Coğrafya

KAHRAMAN MARAŞ MERKEZİNE 13 KM UZAKLIKTADIR. ZİYARET TEPESİ ADI VERİLEN BİR TEPENİN ETEĞİNDE KURULMUŞTUR.5 ANA MAHALLEDEN OLUŞMAKTADIR.(ÇATALHARMAN,MÜDÜRLER,BEKİRLER,DERVİŞ LER,İSHAKLAR)KÖYÜN HEMEN ALTINDA CEYHAN NEHRİ ÜZERİNE KURULAN SIR BARAJI VARDIR. KÖYÜN GENEL BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ MAKİLER (TESBİ ÇALILARI)OLUŞTURUR. BUNUN DIŞINDA YER YER MEŞE AĞAÇLARI VARDIR.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 982
1997 971

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve inşaat sektöründe çalışmaya dayalıdır. Genel olarak yetiştirilen ürünler tahıl ürünleridir. Bunun yanında üzüm, zeytin, hurma, ceviz, ayva, incir üretimi de yapılmaktadır. Son zamanlarda modern ahır besiciliği üzerine çalışmalar yürütülmektedir. Diğer yandan köy bitişiğine yapılan organize sanayi bölgesinin kurulması ile köy ekonomisi büyük bir kalkınma göstermiştir. Işsizlik sorunu yoktur. Su sıkıntısı vardır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok ama sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde işler halde 3 adet bakkal dükkânı vardır. Ayrıca 2 adet de değirmen vardır.


Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz