Kösüre Köyü Yenipazar Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kösüre köyü bilgileri - kösüre köyü tanıtım - kösüre köyü resimleriKösüre, Bilecik ilinin Yenipazar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

BU GÜZEL KÖYÜN ADI: K.Ö.S.Ü.R.E

BAĞLI BULUNDUĞU İLÇE : YENİPAZAR

BAĞLI BULUNDUĞU İL: BİLECİK

MAHALLE SAYISI : 3 Mahalle

Mahalle Adları : Üst Mahalle, Alt Mahalle, Orta Mahalle


3- Tarihçesi : :Köyümüzün eski adı Köse'dir. Köse ismi nereden gelmektedir? Bir inanışa göre:Köse'nin birisi taşa KÖSÜRE yazar ve o taşı saklar.Bunu köylüler bulur ve Köyün adı KÖSÜRE olarak değiştirilir. KÖSÜRE Köyü Bolu'nun Göynük ilçesine bağlıdır.Ancak 1997 yılında, Bileciğin/Yenipazar ilçesine bağlanmıştır ve buraya kayıtlıdır.
Kültür

Kültür düzeyinin son noktada bulunması köyümüzün belirgin özelliklerindendir.Köylülerin Tahsil durumu bir hayli fazladır.Değişik illerde ve ilçelerde üniversite okuyan gençlerin sayıları gurur kaynağımızdır.
Coğrafya

Kösüre Köyü, Bilecik'in doğusunda, etrafı dağlarla çevrili çanak içinde,300 Km2 alana sahiptir. Bilecik bölge olarak, Marmara Bölgesinde olmasına rağmen,Kösüre ilçesi Karadeniz bölgesindedir.

Sularımız kar suları ile beslendiği için kışın çoğalıp, yazın azalmaktadır. Rejimleri düzgün değildir.Ören suyunun yazları soğuk, kışları ılık akmaktadır.Bide Köyümüz deDoruk suyu bulunmaktadır ve tadının çok güzel ve sağlıklı olduğu söylenir
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Sınırları : Doğusunda Bolu (Göynük), Eskişehir (Sarıcakaya), Batısında : Gölpazarı, Kuzeyinde Bolu (Göynük), Sakarya (Taraklı), Güneyinde :İnhisar, Eskişehir (Mihalgazi).En yakın ilçeye uzaklığı 11 km.dir
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 319
2000 212
1997 220
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle son yıllarda küçükbaş hayvancılığın yerini büyükbaş hayvancılık almış olup, arı üreticiliğide unutulmamalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır.Fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekeli sisteme yeni geçilmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz