Kötü kolesterole çare bulundu

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yapılan yeni bir araştırmayla tiroid hormonunu taklit eden bir maddenin kötü kolesterolü düşürebileceği bildirildi.İsveç'in Karo Bio laboratuvarında geliştirilen eprotirom maddesinin ilaç tedavisinin yeterli olmadığı kişilerde kötü kolesterolün düşmesini sağladığı belirtildi.

İsveç ve Norveç'de yapılan araştırmalarda bu madde daha önce kolesterol ilacı kullanmış kişilerin kötü kolesterolünü yüzde 32'ye kadar düşürdü ayrıca maddenin zararlı yan etkisine rastlanmadı.

Klinik deneyde kolesterol seviyesini düşürmek üzere gönüllülere 4 hafta rejim yaptırıldı. Daha sonra katılımcıların yarısına 3 ay boyunca kolesterol ilaçlarıyla beraber 25 50 ve 100 miligram eprotirom diğer gruptakilere sahte ilaç (plasebo) verildi.

Kandaki iyi ve kötü kolesterol ile diğer yağların seviyesini ölçen araştırmacılar 25 miligram eprotirom alanların kötü kolesterolünün yüzde 22 50 miligram alanlarınkinin yüzde 29 100 miligram alanlarınkinin yüzde 32 düştüğünü belirledi. Diğer gruptakilerin kötü kolesterolü ise yüzde 65 azaldı.

Ayrıca eprotiromun iyi kolesterolü sadece yüzde 3 düşürdüğü görüldü.

Bilim adamları bu sonuçların "eprotiromun kolesterol ilaçlarının yerini alabileceğini göstermediğine dikkati çekerek maddenin kolesterol ilaçlarıyla birlikte tamamlayıcı tedavi sunabileceğini ya da ilaçların yan etkilerini kaldıramayanlara verilebileceğini" vurguladı.

Araştırma "New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlandı.