Kovalıca Köyü Bozüyük Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kovalıca köyü bilgileri - kovalıca köyü tanıtım - kovalıca köyü resimleriKovalıca, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

1864 göçü ile Kafkasya’nın bugünkü Karaçay-Çerkes bölgesinde bulunan Bibardkıt(şimdiki ismi Albırgan) yola çıkan KOVALICA ahalisi Tapanta (Aşuwa)boyundan olup bir kısmı direkt deniz yoluyla diğer bir kısmı ise Bulgaristan üzerinden geçerek Eskişehir bölgesine gelmiştir. Köy halkı kendilerine gösterilen Eskişehir’deki bölgeyi beğenmeyerek bugünkü köy arazisine yerleşmistir.Bu zamanlarda köye kendi aralarinda Bibardkıt ismini vermışlerdir.Türkıyenın ılk zıraat mühendısı Aziz Meker bu koye mensup kuzey kafkasya göçmeni olup uzun yıllar ziraat müsteşarlığı yapmıştır.Türkıyenın ilk yarış atı yetiştiricilerinden olan Karaşey Yusuf Bozkurt(Topal Yusuf) ve Alim Bozkurt bu köylü olup yetiştirdikleri atlar uzun yıllar mahalli ve ulusal yarışlarda çeşitli dereceler almışlardır.Daha sonra yarış atı yetiştiriciliğini Remzi Bozkurt devralmış olup ulusal çapta çeşitli başarılara izma atmıştır.

Köyün ilk kuruluşunda köyde bulunansülaleler; Karaşey,Kablah,Tebuş,Şermet,Duğ,Şermet,Ağu,Bekbula t,Albot,Kam,Çupa,Kam,Dal,Nır,Bıj,Meker,Talustan,Kı lıç;Daş,Bala,Bibard,Karden,Şoğur,Haceney,Agır,Sere rif.

1960 lı yıllarda köye Erzurum ve Bayburt'tan göçler başlamış ve köyde yaşayan Tapantaların şehirlere göç etmesi nedeni ile zamanla Tapanta hane sayısı 2-3 e düşmüştür.
Kültür

köyün kültürü tam olarak anadolu kulturu ile bati kulturu arasindadir koyde yasayan larin cogunlugu su an icin Bayburt ve Erzurum kökenli 1960 yilindan sonra goc etmis vatandaslarimizdir
Coğrafya

Bilecik iline 41 km, Bozüyük ilçesine 7km uzaklıktadır. Köy Marmara bölgesinde bulunup, Köyün bulundugu arazi dört bölgenin birlestigi bi noktadadir; K.Batisinda Marmara, G.Batisinda Ege, Kuzeyinde Karadeniz, Dogusunda icanadolu bölgeleri bulunmaktadir.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 328
2000 320
1997 340
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yeni nesil Ilcedeki fabriklarda calismaktadir Gurbetcileri de azimsanamayacak kadardir
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir ama islev disidir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon: 0(228)3232295
Cep Telefonu:532 3337281kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz