Kovanlık Köyü Merkez Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kovanlık Köyü Merkez Bilgileri - Kovanlık Köyü Hakkında - Kovanlık Köyü Tanıtımı - Kovanlık Köyü Resimleri

İlçe: MERKEZ - İl: ANTALYA

Köy Muhtarı: BEKİR ŞİMŞEKMuhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Antalya
Bilgiler
Nüfus 1582 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 07190
Alan Kodu 0242
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Merkez
Web Sitesi

Kovanlık, Antalya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı kara kovan arıcılığının eskiden çok yapılmasından geliyor.Ayrıca yaklaşık 300-400 yıl önce yörüklerin yerleştiği sanılmaktadır.Köyün döşemeağzı mevkiinde bizans kalıntısı olduğu söylenen harabeler ve antikyol bulunmaktadır.


Kültür

Yörük kültürü ile modern şehir kültürünün harmanlandığı bir köydür..Yemekleri genellikle sebze ağırlıklı olmakla birlikte yörüklükten gelen et yemekleride yapılır.Çorbalardan toz tarhana çorbası kış aylarında sıkça yapılır.Ayrıca tutmaç çorbası denilen hamur ve nohuttan yapılan çorbada çok lezizdir.Tatlılardan irmik tatlısı,süt tatlıları sıkça yapılır.Köyde döşemealtı halıları ile tarihi motifler günümüze taşınmaktadır.


Coğrafya ve ulaşım

Antalya merkezine 35 km uzaklıktadır. Kuzey ve batısı dağlarla çevrili olup güney ve doğusunda ovası vardır.Antalya organize sanayi bölgesi köyün sınırlarına dayanır. Antalya-Burdur yolu çubuk boğazına(dağların arasına )girmeden son kavşaktan kuzeye sapılarak 1km sonra köye ulaşılır. Köy sınırları içinde yazın serin kışın ılık olan güvercinlik adı verilen kırkgöz gölünüde besleyen küçük bir su kaynağına sahip mağara da vardır.Ayrıca köyün Antalya'ya ulaşımı her yarım saatte otogardan kalkan minibüslerle düzenli olarak sağlanmaktadır

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 1582

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda organize sanayide gençler çalışmaya başlamıştır.Ayrıca köyde süt-sulama ve halıcılık kooperatifleri vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2007 - Bekir Şimşek
2004 - Bekir Şimşek
1999 - Ali Atik
1994 - İsmail AVŞAR


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol ve köy içi ana yollarasfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz