Koyunağılı Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Koyunağılı Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Koyunağılı Köyü - Mihalıçcık - Koyunağılı Köyü HakkındaKoyunağılı, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

1950 yıllarında ve öncesinde nahiye statüsünde olan köy barajın yapılması ve ekilebilir arazinin bir kısmı su altında kalması ve göç vermesiyle köy statüsünde halkına ev sahipliği yapmaktadır. Baraj üzerine yapılan köprüyle Beypazarı'na gidiş - geliş bağlantısı yapılmıştır. Fakat yıllardan beri asfalt yol istemesine rağmen bu arzusuna kavuşamamıştır. Anadolu'nun ortasında, Ankara ve Eskişehir arasında her iki şehre de hemen hemen aynı mesafede olan Koyunağılı köyü, içme suyu sorununu halletmiştir denilebilirken, sulama suyu sorunu konusunda büyük sıkıntı çekmektedir.

Tarihi
Köy 300 yıl öncede aynı isimdedir. 1952 yılında kadostra çalışmaları yapılmıştır.

Köyün şehitleri:
Ali oğlu, Hakkı, Merkez koyunağılı, 1309 doğumlu, Mihalıççık AS.Şb. Sebebi hastalık P.Er 1.D.Svş.
Karaahmet, Hüseyin oğlu İsmail, Merkezkoyunağılı, 1303 doğumlu, Mihalıççık as.Şb. Ölüm yeri,- Öl.Tar.3.6.1327, Sebebi hastalık, P.Er.HARP CEPHE: T.Garp Svş.
Mustafa oğlu, Osman. Merkez koyunağılı 1307 doğ, Öl.yeri, Anaft.Muh,26.T.ev.1331, Şehit-Er HARP CEPH: 1.D.Svş.
Ahmet oğl. kamil, Merkezkoyunağılı, 1300 doğl, Balmah, Muh.27.8.1338- Şehit,Rütb.,HARP CEPH: İstk.Svş.
Davulcu oğlu, Ahmet oğlu Mustafa, Merkezkoyunağılı. 1301 doğm. Seddülbah, 17.7.1331, Şehit,Er.HARP CEPH: 1.D.Svş.
Şab.oğlu, Mustafa oğlu, Osman, 1309 Anaft.Muh, 26.T.ev.1331 Şehit, 1.D.Svş. akabı ;Abcıoğlı,Hüseyin oğl,Mehmet,Merkezkoyunağılı,1309 doğ,Sığındere,4.7.1333 Şehit.Rütb...HARP CEPH:1.D.Svş.
Hatipoğulu; Mehmet oğl. Musa, Merkezkoyunağılı, 1297 Arıbur.Muh.6.T.ev.1331 Şehit,P.Er.HARP CEPH: 1.D.Svş.

Kurtuluş savaşında da Killik Kır'ında Yunanlılarla yapılan savaşlar kazanılmıştır.
Barajda 1952 yılından önce kurulmuş Mihallıçcık Köprüsü bulunmaktadır. Şu an su altında kalmıştır. Su çekildiğinde köprü ortaya çıkmaktadır. Eski Köy odalarının yerini kahvehaneler almış, eski cami yıkılmış tarihi kalıntıları kalmış yerine yeni cami 1962 yılında yapılmıştır. Eski okul yıkılmış yerine 1965 yılında yenisi yapılmıştır. Eski okulun 2 adet lojmanı ve sağlık evi halen hizmet amacıyla kullanılıyor. Tarihi Jandarma karakol binası 2004 yılında Sağlık Bakanlığına Sağlık ocağı olarak devredilmiştir. Jandarma karakolu yeni binasında hizmete devam ediyor.Tarihi konak kültür bakanlğı tarafından restore edilmiştir.

Kültür
Köyün kendine has giyim tarzı bulunmaktadır. Kadınlarda paçaları lastikli, büzgülü, beli uçkurlu şalvar. Başlarında siyah örtme bulunur. Yeni evlenmiş genç kızlar kırmızı veya pembe örtme örterler. Erkeklerde başlarında kasket bulunur.

Köyde oynanan oyunlar; topaç, çember çevirme, misket, istop, minare kırığı, 9 taş, kemik atmaca, uzun eşşek.
Köyde kız ve erkek aralarında çeşitli eğlenceler yaparlar.
Düğünlerde davul, zurna ve kemanla birlikte halkalı şeker, yeşil ördek, çifte telli, kız kaçırma oynanır. Düğünlerde eğlenceler düzenlenir.
Köyün yemekleri arasında kuru fasulye, yaprak dolması, tarhana çorbası, bamya, et kavurması, ıslama ve pilav bulunur.Ekmek olarak bazlama pişirilir. Tatlılarda da baklava ve kabak tatlısı meşhurdur. Yazın kış için yiyecek hazırlığı yapılır. Sebzeler kurutulur, kışlık kavun karpuz yetiştirilir, köyün kadınları biraraya gelir eğlenerek erişte hazırlarlar.
Kavun, karpuz, soğan, üzüm yetiştirilir. Üzüm yaprağı ve bamyası meşhurdur. İğde, badem, susam yağı, haşhaş ve nar yetiştiriciliği çoktur.
Koyunağılı Köyüne civar illerden balık avcilığı için ve Sarıyer Barajının doğal güzelleklerini görmek için çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Coğrafya
Eskişehir iline 128 km, Mihalıçcık ilçesine 32 km uzaklıktadır. Hasan Polatkan barajına 2 km mesafede olan bir köydür. Beypazarı ilçesine 30km uzaklıktadır. Eskişehir Ankara il sınırında bulunan uşakbükü Köprüsü sayesinde Mihalıççık'ı Beypazarı-Ankaraya bağlamaktadır. Mihalıççıkdan düzenli olarak haftanın hergünü minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Kavak krom madeninden itibaren 7 km.stabilize yol 2006 yılında asfaltlanmıştır. Uşakbükü köyüne yakın Sakarya nehri üzerine 1995 yılında kurulan köprü vasıtası ile beypazarı bağlantısını da sağlamış bulunmaktadır. Koyunağılı köyü ile köprü arası 4 km. köprü ile beypazarı arası stabilize yol 22 km.olup araç trafiği yoğun olmasına rağmen asfalt yapılmamıştır.

Köyün Mihalıççık yönünden girişinde Peri bacaları şeklinde kırmızı renkte dağ oluşumları bulunur. Bunlara halk arasında "dikilitaş" denir.
Köyün etrafında beyaz ve kırmızı farklı tepecikler farklı şekillerden oluşan kayalıklar mevcuttur. Köyün hemen yanıbaşında üstü helikopter pisti şeklinde iki adet kayalık bulunmaktadır. Halk arasında bunlardan birine kız asarı diğerinede erkek asarı denilmektedir. Köyün arazilerinin içinden,sündüken dağlarından akan kavak çayı sarıyer barajına dökülür.akarsu ile tarım alanları sulanır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 3300
2008 1000
2000 361
1997 369

Ekonomi
Koyunağılı köyünün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Adından da anlaşılacağı üzere küçük baş koyun yetiştiriciliği özellik arzetmektedir. Köyde bulunan linyit kömür ocakları ülke ekonomisine yıllardan beri katkıda bulunmaktadır. Maden ocakları yöredeki işsizliği azaltmış, maden ocaklarında çalışmak üzere birçok ilden de işçi köye göç etmiştir.
Baraj gölünde balıkçılık yapılmaktadır. Yazları amatör olta balıkçılığı yapılır. Halk çiftçilik, balıkçılık, hayvancılık ve maden işçiliği ile geçimlerini sağlamaktadırlar. Eskiden köy halkı bostancılık yapardı. Kışlık kavunlar yetiştirilirdi.
Köy ve çevresi maden yönünden zengindir. MTA buralarda çalışmalarda bulunmuştur.

Köyde Termik Kömür Santrali kurulma çalışmaları yapılıyor.Uşakbükü köyü yakınından geçen sakarya nehri üzerinde bulunan uşakbükü Köprüsü bağlantılı Beypazarı ve uşakbükü arasındaki stabilize yolun asfalt çalışmaları devam ediyor.

Köyde kahvehane, lokanta, market ve bakkal mevcut ve faal durumdadır. Bu işyerleri köy nüfusunun hızla artması nedeniyle artan talebe cevap verebilecek niteliktedir.Adularya Enerji Elektirik Üretimi ve Madencilik A.Ş. tarafından yapılmaktadır. Bu santralin çevreye etkileri ile Koyunağılı Köyü halkının düşüncelerini öğrenmek amacıyla 19/10/2008 tarihinde bölgede teknik inceleme yapılmıştır.

Koyunağılı Köyünün yaklaşık 2 km batısındaki kömür yataklarının literatür bilgilere göre rezervi 60 milyon tondur. Ortalama kalori değeri 2540 kcal/kg‘dır.
Santral ve kül depolama sahası için ÇED raporu alınmıştır. ÇED raporunda bacalarda filtre kullanılması koşulu getirilmiştir.
Teknik geziye katılan kişiler tarafından yapılan değerlendirmeye göre yöredeki düşük kalorili kömürlerin değerlendirilmesi açısından santralin kurulması olumlu olarak değerlendirilmiştir. Ancak yörenin kapalı bir havza olması nedeniyle santral bacalarında kül tutucu filtrelerin mutlaka kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Mehmet Emin Gedik
2004 - Muharrem Kılıç
1999 - Muharrem Kılıç
1994 - Muharem Kılıç
1989 - Sebahattin Köksal
1984 - Sebahattin Köksal

Altyapı bilgileri
Koyunağılı Köyünde ilköğretim okulu var. Şu an kullanılmaktadır. Kanalizasyon yapılmamıştır. İçme suyu şebekesi bulunmaktadır. 2 adet öğretmen lojmanı vardır. 2 adet öğretmen kadrosu ile görev yapmaktadır. Ziraat odası temsilciliği ,tarım kredi koop,lojmanı ile birlikte sulama kooperatifi faal olup proje üretilmiş ekonomik nedenle arazi sulama projesi yapılmıştır ödenek cıkmamıştır 5 senedir ödenek beklenmektedir.Koyunağlı köyümüze köy yerleşim alanı için müracatta bulunulmuştur köyyerleşim alanı için eskişehirde resmi kurumlardan onay alınmıştır.Eskişehir il özel idare ankaradaki türkiye kömür işlve kiaş şti adularya şirketlerinden onay alınmış bulunmaktadır.Euaşdan onay alınamamıştır euaş termik santrali kurulacagı için onay biz veremeyiz çünkü halk kanser olur veye ileride biz sorunlar yaşarız diye veremeyiz ama cayırhan termik satrali cayırhana 100mtr olup buraya yerleşim yapılıyorda koyunağlı köyüne yapılaçak olan termik santrali köye 2 km olup köy yerleşim alanına müsade edilmiyor.Yapılaçak olan yerleşim alanı koyunaglı köyünün kenerıdır zaten 70 adeat ev 50 sene önçe yapılmıştır bunların tapularını almak istiyoruz. Koyunağlı köyünün evi olmayıpta ev yapmak isteyenler yapamıyor.Biz termik santraline karşı degiliz eger santralin zararı olacak ise etkileyeçek köyleri başka bir yere taşısınlar taşınmıyorsa köyümüzün yerleşim alanını euaş şti onaylanmasını bekliyoruz. Köy muhtarlık binası, misafirhanesi, Camisi, kahvehanesi, bakkalı, balık lokantası vardır. Sarıyer Barajının yanında piknik yerleri vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​