Koyunbaba Köyü Merkez Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Koyunbaba Köyü Kırklareli Merkez - Koyunbaba Köyü Bilgileri - Koyunbaba Köyü Hakkinda - Koyunbaba Köyü ResimleriKoyunbaba, Kırklareli ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERKEZ - İl: KIRKLARELİ

Köy Muhtarı: YALÇIN GENÇAY

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu: 0 (544) 514 22 52

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 13 km

İlçeye Uzaklığı: 13 km

Rakım: m

Tarihi
Osmanlı imparatorluğunun 1356 yıllarında Rumeli ye geçişi ile 1361 yılında vilayetimiz Kırklareli ve köyümüz Koyunbaba Türkler tarafından Cenevizlilerden alınmıştır.

Kırklareli sancağına bağlı kayungavuru diye anılan köyümüz Türk Yunan ve Bulgar mahallelerinden meydana gelmiştir. 1293(1877) Plevne harbi sonu 25 hane Türk göçmeni gelerek köyümüze yerleşmiştir.1912 yılında yapılan balkan savaşında köyümüzün Türk mahallesi kısmen boşalmış, civar köylere ve Anadolu ya göç etmişlerdir. Bu sıralarda köyümüzün adı Koyunderedir. Balkan harbi sonunda köyümüzün Bulgar mahallesi Bulgaristan a göç edince Türk ve Yunan mahallesi olarak kalmıştır. Orta köyden gelen Türk göçmenleri ile de Türk mahallesi de bir hayli kabarmıştır. Cihan savaşı sonu Yunan işgali köyümüzde de kendini göstermiştir. 1923 te Kırklareli’nin kurtuluşu ile köyümüz sadece Türk olarak kalmıştır. Rumlar mübadeleye tabi tutulup gitmişlerdir . 1928-1936 ve 1950 de Bulgaristan ve Romanya dan gelen Türklerle köyümüz bugün ki halini almıştır.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
Kırklareli merkezine 13 km uzaklıktadır.Köyün korusu,Dogal su kaynakları ve içinden geçen bir deresi vardır.

İklim
Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 588
1997 600

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Yalçın Gençay
1999 - Behçet ŞEN
1994 - Nazmi GENÇAY
1989 - Nazmi GENÇAY
1984 - Şükrü BALTA

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.yeni kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz