Koyuncular Köyü Hakkında Bilgi Sürmene Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Koyuncular Köyü - Koyuncular Köyü Sürmene - Koyuncular Köyü Hakkında - Koyuncular Köyü Resimleriİlçe: SÜRMENE

İl: TRABZON

Koyuncular, Trabzon ilinin Sürmene ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün asıl adı ahali arasında Vadon olmakla birlikte resmi olarak Koyuncular olarak değiştirilmiştir. Koyuncular köyü tarihi hakkında henüz derinlemesine bir araştırma yapılmamış olmakala birlikte bu konu ile ilgili "Sürmene Tarihi" isimli eserde şu ,fadeler yer almaktadır: (kısa zamanda bu alanın güncelleştirlmesi yapılacaktır.) (Daha Detaylı bilgi için bakınız; Sürmene Tarihi, Mehmet Bilgin, Sürmene Belediyesi Kültür Yayınları,İstanbul,1990)

Kültür

Köyün gelenek ve görenek hakkında özellikle nışan ve düğün törenleri,asker uğurlama seramonileri, yayla göçleri günümde eski önemini yitirmiş olmakla birlikte az da olsa sürdürülmektedir. Koyuncular köyü; kendine has sivil mimarı tarzıyla diğer köylerden ayrılmaktadır. özellikle kesme taş ve ahşabın ahenkli uyumu koyuncular köyü evlerinde dimdik zamana karşı mücadele vermektedir. Ahşap malzemesi olarak en çok Koyuncular köyünde kestane ve kızılağaç tercih edilmektedir.

yemekleri - hamsi buğulama, Mısır ekmeği, holiya, Turşu kavurma, kuymak, sarma, muhlama, badıç kavurma, saloti kavurması, süt kuymağı, lapa, dirma, bulama, pazı kavurması,gorgot çorbası, cumur,mısır ekmeği, otli ekmek, hamsili ekmek, golot, muhlama ve tatlı olarak kabak tatlısı göze çarpan somut kültür varlığı olarak sayılabilir.

dokuma tezgahları, günümüzde kitle üretimin kurbanı olmuştur. özellikle keten gömlek dokumacılığı bugun tamamen kaybolmuştur. ayrıca kırk yama örtü, battaniye(patchwork)örnekleri ve değişik yolluk dokuma örnekleri mevcuttur. kendir işlemede köprübaşı yolu üzerinde beş tokmaklı bir değirmenin tüm yakın çevreye hizmet ettiği bilinmektedir. bugunse sadece harebe olarak ayaktadır. son olarak beşköy 1998 selinde bu değirmen giden köprüde yıkılmaktan kendini kurtaramamıştır.

Yine günümüzde yavaş yavaş unutulmaya başlanan bir gelenek de; köyde yeni doğan çocuklar için verilen yemeklerdir. Çocuğu olan kimse köydeki ahaliye ve civar köydekilere yemek pişirip sunardı. Böylesi bir davranışın altında yatan neden ise çocuk büydüğünde aç gözlü olmasının önüne geçme kaygısıdır.

Sağlık yönünden de köyde tam olarak kim tarafından bulunduğu bilinmeyeyn değişik nitelikte ilaç merhem ve şuruplar mevcuttur. özellikle ziftin eritilip yaraya dökülmes, ya da mısır unu ile yoğurt hamur halinde cerahat eden bölgeye sargı yadımıyla bağlanarak yaraların iyileştirildiği, ayrıca yörede damar otu diye bilinen bir bitkinin de kesik ver yaralara karşı kullanıldığı bilinmektedir.
Coğrafya [değiştir]

Trabzon iline 53 km, Sürmene ilçesine 15 km uzaklıktadır. güneyinde Gündoğan mahallesi ile köprübaşı ilçesi ile sınırı vardır. kuzeyde ise Ortaköyle sınırlıdır. doğuda Kacalak dağı batıda ise manahoz deresi ile yağmurlu köyü, koyuncular köyunun sınırını çizmektedir. ortalama rakım 285 metredir.

su potansiyeli oldukça yuksek olan bu koyde tenörü düşük seviyede bakır ve krom cevheri mevcuttur.

Manahoz deresini besleyen pek çok irili ufaklı ırmağa sahip olan köyde soyadlarına bakıldığında göze Kanca,Özkan,Altuntaş,Atalı, Şentürk, Öksüz, Ustabaş,Ustaahmetoğlu,Yazıcı

TUİK aderese dayalı nufus sayımına göre köyde yer alan mezralar şöyle sınıflandırılmıştır: Alt, Orta, Zuzula, Üst ve Ustaahmetli

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

1985 nüfusu 606 dır

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 285
2000 303
1997 282

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. önemli gelir kaynakları arasında fındık ve çay üretimi yer alır.

ünlüleri

Köyün yetiştirdiği en ünlü sanayicisi merhum Abdullah Kanca'dır. oldukça yardımsever ve hemşehri canlısı bir insan olan merhum Abdullah KANCA'nın kapısından boş dönen ihtiyaçlı olmamıştır. Ülkesinden kazandıklarını ülkeye yatırmak ona hep haz vermiştir. Bu bağlamda Sürmene’de KTÜ Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulunu inşa etti. Yine kendi köyünün yolunun da yapılmasında emeği çok fazladır. Yaptırdığı MYO'da yetişecek gençler ülkemizin tersanecilik alanında eksik olan kalifiye eleman ihtiyacını karşılayacaktır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz