Koyunlu Köyü İnhisar Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
koyunlu köyü bilgileri - koyunlu köyü resimleri - koyunlu köyü tanıtımKoyunlu, Bilecik ilinin İnhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

köye yerleşen ilk insanların koyun besledikleri için bu adı aldığı sanılmaktadır. Sakarya Nehri'ni geçerek bu bölgeye ilk yerleşen Koyun Baba isimli büyüktür. Zamanla Koyunlu Köyü oluşmuştur. Köy İpek Yolu üzerindedir. Frig,Roma ve Bizans kalıntıları mevcuttur. Sakarya Nehri üzerine kurulmuş iki eski taş köprü kalıntısı mevcuttur. Köyün yamacına kurulmuş olduğu kayalar Osmanlı zamanında eşkıyaların yatağı olmuştur. Kervanları yağmaladıkları söylenmektedir. Kurtuluş Savaşı esnasında Yunan askerleri Sakarya Nehri'ni geçemedikleri için köyü uzaktan top ateşine tutmuşlardır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Bilecik iline 66 km, İnhisar ilçesine 10 km uzaklıktadır.Koyunlu Çayı'nın Sakarya Nehri'ne döküldüğü noktada verimli sulak tarım arazileri mevcuttur. Samandağları'nın uzantısı olan kireç yönünden zengin yükseltilerin eteğindedir. Koyunlu Hamamı olarak bilinen kaynak bu kayalardan doğmakta,bu kaynak diğer derelerle birleşerek Koyunlu Çayı'nı oluşturmaktadır.Yatağındaki kayalar beyaz kalker ile kaplıdır. Köye çok ender kar yağar. Sakarya Vadisi'nde yer alması ılıman bir iklim oluşturmuştur. İnsanları bağnazlıktan uzak, hoşgörülü ve neşelidir.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 330
1997 288
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz