Koyunpınarı Köyü Hanak Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hanak Koyunpınarı Köyü - Koyunpınarı Köyü Hakkında - Koyunpınarı Köyü Tanıtımı - Koyunpınarı Köyü Resimleri
Koyunpınarı, Ardahan ilinin Hanak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Koyunpınarı Köyü, Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Çaykelek suyu üzerinde kurulmuş çok eski bir köydür. Köyün kuruluş tarihi hakkında herhangi resmi bir bilgi bulunmamakla beraber, günümüze kadar aktarılan söylentilere göre; bundan 100-150 yıl önce şimdiki Çat Köyü’nün bulunduğu yerde Çil Ahmet(Lakaplı,Soyadı kanunu çıktığında YILMAZ soyadını almıştır.) ve kardeşleri yaşamaktaymış. Bunlar avcılık ve balıkçılıkla geçiniyorlarmış.

Bir gün Çil Ahmet,(Köydeki söyleyiş tarzıyla Çil Eemet) Çaykelek suyunun akışına uyarak balık avlamak amacıyla köyün bulunduğu yere gelmiş. Burada, yapılı bir çeşme, kilise ve harabelikler görmüş. Çil Ahmet’in hoşuna gittiği için çadırını buraya kurarak kardeşlerini de getirmiş.

Avcı olan Çil Ahmet, silahını ve baltasını alarak avlanmaya çıkmış. Gittiği yerler ormanlık olduğundan geri dönmesi için ağaçlara baltayla iz yaparak gidermiş. Bir gün, Alan denilen tepenin üzerine çıkmış. Karşı kıyıda bacasından duman tüten bir ev görmüş ve oraya gitmeye karar vermiş. Gittiğinde, yalnız yaşamakta olan Gürcü bir ihtiyarla karşılaşmış. İhtiyar, Çil Ahmet’in nerede yaşadığını sormuş, o da yaşadığı yeri tarif etmiş. Gürcü ihtiyar oranın isminin “Saskara” olduğunu söylemiş.

Şimdiki Koyunpınarı ismi de buna dayanarak konmuştur. İşte Saskara isminin kısaca tarihçesi bu öyküye dayanmaktadır. Çil Ahmet’ten sonra köye yerleşimler başlamıştır. İlk yerleşimlerle beraber 17 haneye ulaşılmıştır. Bu 17 hane, köyün çekirdeğini oluşturmuştur. Bunlar çoğalarak 1940 ve 1950 yıllarında 300 haneyi geçerler.

1880-1920 yıllarında köye eski yazı üzerine mahalle mektepleri açılır. Çok sayıda öğrenci yetişir. Bu okuldan yetişenlere molla denirmiş. Bu mollaların köyün fikir ve kültürel yapısına büyük katkıları olmuştur. Üfürükçülük ve medyumculuğa meydan vermemişlerdir. Birer aydın din adamı olmuşlardır((Acılan bu mekteplerde 6 kardes birden okumuslar ve soyadı kanunuyla aydın'lar soyadını almıslardır.köyün ileri gelen ailelerindendir. ve soyadı kanunu zamanında kardesler arasında cıkan tartısmada aile bolunmüs ikiye ayrılmıslardır.Aydınlar ve Yılmazlar olarak1923 de Cumhuriyet ilân edilince yeni yazı öğrenilmeyi başlanmıştır. 1928 de kendi çaba ve katkılarıyla şimdiki köprünün bulunduğu yere bir ilkokul yapmışlardır. Taştan yapılan bu okula taş mektep de denilmektedir. Yapılan bu yeni okuldan yüzlerce öğrenci yetişmiştir.

Koyunpınarı Köyü, okur yazarlık bakımından Kars vilayeti içinde 2. sırada yer almaktadır. Bu okul sayesinde diğer mesleklerde olduğu gibi, öğretmen olarak da çok sayıda öğrenci köy enstitülerinden mezun olup köylere öğretmen olarak gitmiştir. Bu okuldan mezun olanlar köylerine büyük hizmet etmiş, köylerine bir orta okul yaptırmışlardır. Bunlardan gazetecilik ve yazarlık yapanlarda olmuştur

Köy sınırlarının iki tarafından iki büyük çay akmasına ragmen topraklarını kuru tarım üzerine işlemektedirler.Yazın 6.cı aydan itibaren hayvanlarını daha serin olan yaylalara götürerek hayvansal mahsullerini serin ve merası bol olan bozkırlarda gecirmektedirler.Köy Hanak ilçesinin en büyük köyüdür.

Köyden Yetişen Önemli Şahsiyetler

Prof.Dr.Abamüslüm Güven: Kafkas Üniversitesi Rektörü
Prof.Tuğ.Harun Tatar: Prof.Tbp.Tuğgeneral / Askeri Doktor
Prof.Dr.Orhan Özer: Öğretim Üyesi
Yrd.Doç.Dr.Namık Kemal Erdoğan: Öğretim Üyesi
Yrd.Doç.Dr.Levent Erdoğan: Öğretim Üyesi
Gülturan Erdoğan: Kaymakam
Ümit Kaftancıoğlu: Gazeteci Yazar
Dr.Ali Naki Kaftancıoğlu: Doktor
Öztürk Tatar: Araştırmacı Yazar
Bülent Yılmaz: Türk Halk Müziği Sanatçısı
Aydın Yılmaz: Galatasaray Futbolcusu
Ergun Özer: Avukat
Levent Tan: Avukat.
Özgür Taşkıran: Subay
Caner Tan: Makine Mühendisi
Celal Yılmaz: Türk Halk Müziği Öğretmeni
Esengül Erdoğan: Bankacı
Ertuğrul Erdoğan: 1. Ordu 66. Mekanize Piyade Tugayı, Barış Gücü Komutanlığı - Memur
Abdullah Tan: Apdullah Tan İlköğretim Okulu Kurucusu/Emekli Öğretmen
Ahmet Bülent Tan: Öğretmen
Aliyar Karaca: Emekli Öğretmen - Koza, Işık ve Karaca Yayınlarının sahibi
Özkan Yılmaz: İş Adamı

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyün önemli yemekleri; haşıl ve hıngal, Ayran Çorbası, Kesme Aşı, Kuymak, Sinialtı, Bişi, Mafiş, Kete, Katmer'dir.

Coğrafya

Ardahan iline 32, Hanak ilçesine 4 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 2137
1997 1295

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca Ümit Kaftancıoğlu adına kütüphane yapılmıştır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz