Kozderegüvem Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kozderegüvem Köyü Merkez Bilgileri - Kozderegüvem Köyü Hakkında - Kozderegüvem Köyü Tanıtımı -Kozderegüvem Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok
Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000/413
1997/314
İle Uzaklığı:

41 km
İlçeye Uzaklığı:

0 km
Rakım:

m
Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok
İlköğretim Okulu
Var / Faal
Taşımalı Eğitim Yapılıyor
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Yok
Su Şebekesi
Yok
Kanalizasyon
Yok

Balıkesir
Bilgiler
Alan x km²
Nüfus x (2000)
Nüfus Yoğunluğu x/km²
Rakım x metre
Koordinatlar
Posta Kodu 10000
Alan Kodu 0.266.
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Merkez
Web Sitesi x

KOZDEREGÜVEM KÖYÜ, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy sakinleri Orta Asyadan göç eden Karakeçili Yörüklerindir. Önce Toroslara gelmişler ve göç ede ede Balıkesirin pamukçu ovasına gelmişler. Osmanlının son zamanlarında yerleşik hayata geçmeyle ilgili ferman yayınlanınca şu an köyün bulunduğu yere yerleşmişler. Köyün tam ortasında bulunan su kaynağı, her tarafın cevizlik olması ve üç tarafın dağlarla çevrili olması buraya yerleşilmesinde etkili olmuştur.Başlangıçta Köyde bol miktarda ceviz,güvem ağacı olması ve etrafında dereler bulunması nedeniyle başlarda KOZLU DERE/GÜVEMLİ olarak adlandırılmış ancak sonraları halk arasında bazı kelimeler yutularak KOZDEREGÜVEM haline gelmiştir.

Kültür

Köy balıkesir merkeze 43 km mesafede dağlık bir köy olduğundan tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir ve geleneksel kültürü henüz bozulmamış nadir köylerden biridir. Düğünler 3 gün 3 gece sürer,cuma başlayıp pazar gecesi sona erer.Düğünlerde gençler Türk bayrağı taşırlar. Köye gelen misafirlerle köy halkı ilgilenir misafir perver bir köydür.......

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, zaman zaman Akdeniz İklimi zaman zaman karasal iklim etki alanı içerisindedir. köy bol suya sahip br yerdir.köye en yakın su kaynağı İzmir yolu üzerinde Selimye(ikizcetepeler)barajı bulunmaktadır.Dağlar arasında bulunan bir kydür.

Nüfus

Köy nüfusu yaklaşık 500 dür. Ancak bu nüfusun yaklaşık iki katı kadarı balıkesirde yaşamaktadır. Bayramlarda ve Düğün/sünnet gibi özel günlerde köy nüfusu 1000 i geçmektedir. Gençlerin Balıkesir de ve diğer şehrlede liseyi bitirip iş hayatına atılması ve köye dönmemesi nedeniyle genç nüfus gittikçe azalmaktadır. çewreköyler içinde en büyük 2. köy olarak bilinmektedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
1997 600

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Temel geçim kaynaşı hayvancılık ve geçici işçiliktir.Köy küçükbaş hayvancılık için uygun olduğundan her ailede mutlaka koyun vardır. Özellikle kurbanlık hayvanlar konusunda ön plana çıkmaktadır.Kurbanlık hayvanlar doğal olarak dağda otlatıldığından tercih sebebi olmaktadır. Yaz aylarında hasat bittikten sonra boş kalan köylüler BURSA KARACABEY ovasına çalışmaya gitmektedirler. Kış ayları sert geçtiğinden ve köyde yapacak iş olmadığından genellikle ayvalık/edremit BURSA MUDANYA gibi yerlerde zeytin toplamak için çalışmaya gidilir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı MUHTAR
2004 Bilal ZORLU
1999 Nizamettin DEMİRKANKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz