Kozluca Köyü İdil Şırnak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İdil Kozluca Köyü Bilgileri - Kozluca Köyü Hakkında - Xanık Köyü - Kozluca Köyü Tanıtımı - Kozluca Köyü ResimleriKozluca ,Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: İDİL

İl:ŞIRNAK

İle Uzaklığı:115 km

İlçeye Uzaklığı:35 km

Rakım:550 m

Nüfus:

2000:1015
1997:796

Tarihi

Kürtçe adı XANIK olan köy yine adını XAN sözcüğüden almıştır. Bu sözcük kervanların konakladığı yer anlamına gelir. Suriyeye geçen kervanların buradaki su kenarlarında konakladıkları düşünülür.

Köyün kendine has bir geleneği olmamakla beraber yemeklerinde de il ve ilçelere bağlı olarak dış etkenlerden yararlanıp kökleşmiş bir geleneği yoktur.Düğünleri oldukça sıradandır.Bölgenin kurak oluşu köyde su sorununu doğurmuş ve çevrede suyuyla bilinen köy içme suyunu henüz yeni olan su şebekesinden karşılamaktadır.Mevsimlere göre su seviyesinde değişme olan deresi şuan kurumuş olup yer yer 20 30 cm bulan çatlaklarla dolmuştur. Dere kenarındaki bitki örtüsü yok olmuş ancak köy içinde yer yer sulanabilen sebze bahçeleri´Suya çok fazla ihtiyaç duymayan dut ve nar ağaçları yeşilliğini korumaktadır.Köy insanı oldukça sıcak ve cana yakındır. HAMDULLAH ŞİMŞEK

Coğrafya

Şırnak iline 115 km, İdil ilçesine 35 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: ABDULAZİZ İŞİK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 553 3242
Cep Telefonu: 0 537 652 4315

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz