Kral Attalos'un Cenneti

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kral Attalos'un Cenneti

Yaygın bir inanışa göre bundan 2 bin yıl kadar önce Bergama Kralı II. Attalos en gözde akıncılarını; “Gidin, bana bu yeryüzü üzerinde öyle bir yer bulun ki, bütün kralların, bütün hükümdarların gözü kalsın. Öyle bir yer bulun ki, hiç kimse gözünü oradan ayıramasın. Gidin bana yeryüzünün cennetini bulun.” diye göndermiş. Akıncılar, bu emirle işin zorluğunu, bir anlamda olmazlığını bile bile yola koyulmuşlar, diyar diyar dolaşmışlar. Haftalarca ve aylarca gezdikleri halde, krallarının istediği gibi bir yere bir türlü rastlayamamışlar.

Ta ki, bir gün Çubuk Beli diye anılan yolu aşıp da, yeryüzü cennetinin kapıları, çamların arasından Akdeniz’in büyülü bir akşamına açılıncaya dek!

Tepeleri karla kaplı Beydağları, el değmemiş ormanlarının yeşilliği, batan güneşin tutuşturduğu gümüş kıyılar ve denizin o çividi mavisi, soluklarını kesmiş Bergamalı akıncıların. Toroslardan aşağılara indikçe, dünya cenneti bir ovanın rengarenk bereketiyle sarmalanmışlar. En sonunda bugünkü Antalya kentinin bulunduğu yere geldiklerinde karşılarına çıkan eşsiz doğal güzellik karşısında cenneti nihayet bulduklarını düşünmüşler. Dörtnala kalkıp Bergama’ya dönen akıncılar kralın huzuruna varıp “Emriniz üzere cenneti bulduk!” demişler. Kral Attalos akıncılarının “Cennet” dedikleri yeri bir de kendi gözleriyle görmek istemiş. Akıncılar yine öne düşmüşler, Kral Attalos arkalarından onları izlemiş. Bugünkü Antalya’nın bulunduğu yere vardıklarında Kral Attalos da cennete geldiğini kabul etmiş ve burada derhal büyük bir kent kurulmasını emretmiş.

Bu doğal güzellikler içinde Bergamalılar kısa zamanda görkemli bir kent kurmuşlar ve bu kente, Kral Attalos’un adına atfen“Attaleia” adını vermişler. Sonraları bu ad sırası ile “Stelai”, “Satalya”, “Adalya” ve “Antalya” olarak değişmiş.

Tarihçe

Antalya tarihi boyunca yerleşim bölgesi olma özelliğini korumuş. Osmanlı hakimiyetinden önce şehir sırası ile Roma, Bizans ve Selçuk egemenliğinde kalmış.

Tam olarak 13. yüzyılda Selçuklu sultanı Alaeddin Keykubat tarafından inşa ettirilen Yivli Minareli Camii, bugün Antalya’nın sembolü olarak öne çıkıyor. Kaleiçi’nde yer alan aynı döneme ait Karatay Medresesi, Selçuk taş işçiliğinin kentteki en iyi örneği. Şehrin en önemli iki camisi 16. yüzyıldan kalma Murat Paşa Camii ve 18. yüzyıla ait Tekeli Mehmet Paşa Camii. Marinanın yanında ise 19. yüzyılda, kesme taştan, doğal bir pınar yakınında ve dört sütun üzerinde inşa edilen İskele Camii yer alıyor. Hıdırlık Kulesi, M.S. 2. yüzyılda muhtemelen deniz feneri olarak inşa edilmiş. Kesik Minareli Camii Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı dönemlerini yaşadığı için, şehrin tarihini özetleyen bir yapı.