Kredi Kartı-Vak'aaaaaa!

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kredi Kartı-Vak'aaaaaa!​
'Bu oyun Uğur Polat’ın tek kişilik oyunculuk gösterisi.' Yorumları oyunu anlatmaya yetiyor.

15 Aralık’ta dünya prömiyerini yapan oyunun yazarı ve yönetmeni ise Cüneyt Çalışkur. Oyun tek perdeden, 2 bölümden oluşuyor, kredi kartının anlatıldığı bölümde Uğur Polat’a Çağ Çalışkur da eşlik ediyor. Bir radyo programcısını canlandıran Çalışkur oyunu ironik hale getiren bir karakterle izleyicileri şaşırtıyor. Kredi kartı ve bankalarla boğuşan bir adamın insani özelliklerini öne çıkararak karakterize edilmiş olması ise Kredi kartı ve vak’a aaaa!’nın ilgi çekici yanlarından.

Nietzsche “Sizi öldürmeyen şey güçlendirir!” diyor oysa ‘Sizi öldürmeyen şey sakat bırakır!’ repliğiyle ilk bölümü biten oyunun ikinci bölümünde Uğur Polat tek başına sahne alıyor. Vak’anın işlendiği bölüm ise psikolojik çözümlemelerle dikkat çekiyor. Polat’ın usta oyunculuğu göz doldururken, dekordaki ayrıntılar da önemli. Bir büro koltuğu ve çevresindeki masa ile kurgulanan sahne tasarımı Polat’ın oyunculuğuyla anlam kazanıyor. Bay C.’nin çelişkileri, ilişkileri öne çıkarılırken izleyici oyunun temposundan bir an olsun uzaklaşmıyor.

Yine İstanbul Devlet Tiyatrosu kadrosunda 7 sene 'Ben Ruhi Bey Nasılım?' adlı oyunu sahneleyen Uğur Polat ise yeni oyunuyla da senelerce sahnede olacağa benziyor. Oyun sonrası izleyicilerin tebriklerini kabul eden Polat, bu kez bir edebiyat karakteriyle değil 45 yaşında ve nevrotik bir işadamı canlandırmasıyla karşımıza çıkıyor. Tiyatronun yalnızca şovdan ibaret olmadığını ve oyuncuların içlerinden çıkardıkları karakterlerle beslendiğini dile getiren usta oyuncu, güncel hayatın eleştirisini içeren bu eserle de beğeni topluyor.

Oyunda Uğur Polat’ı kahve falı bakarken görebilir, oyunun sonunda soyunarak isyanını ayakta alkışlayabilirsiniz. İtalyan sahne alışkanlığınızı değiştirecek oyun zeminden çok az bir yükseltide sahneleniyor. Üsküdar Tekel Sahnesi ve Cevahir Solun’unda izleyebileceğiniz oyun sizi seçiminizden dolayı pişman etmeyecek…​