Kremalı Tombi Tarifi - Kremalı Tombi Nasıl Yapılır

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tombi Tarifi - Kremalı Tombi Yapılışı - Kremalı Tombi Malzemeleri
Hamuru;
65 gr un
Bir tutam tuz
50 gr tereyağı ya da margarin
100 gr su
1 çay kaşığı şeker
2 yumurta
1 yumurta sarısı
İçi:
1 yumurta akı
125 gr krem şanti
1 yemek kaşığı pudra şekeri
Üstü:
100 gr çikolata
Hazırlanışı
Un ile tuzu eleyin. Parçalara kestiğiniz tereyağı ya da margarini su ve şekerle birlikte bir kaba koyup yavaş yavaş kaynatın. Ateşten indirip, hemen unu katın. Yumuşak bir top haline gelip, kabın kenarlarına bulaşmayacak duruma gelene dek karıştırıp, yumuşak bir top biçimine getirin. Gerekirse yine hafif ateşe koyabilirsiniz. Karışımın soğuması için 5 dakika bekleyin. Birer birer yumurtaları ekleyip, sonra da yumurta sarısını karıştırın. Karışım parlak ve düzgün bir görünüm alana dek çırpın.
Hamuru bir ya da iki tepsiye aralıklı olarak, kaşıkla 8-10 parça hamur koyun. Orta ısıdaki fırında 20 dakika pişirip, ısıyı azaltın ve 15 dakika daha pişirin. Fırından çıkarıp, buharlarının çıkması için ortadan yarın ve 5-10 dakika daha fırına koyun. Çıkarıp, soğumaya bırakın.
Koyulaşana dek yumurta akını çırpın. Her tombiyi ikiye ayırmadan iyice yarın. Bu yarıklara krema sıkın. Çikolataları parçalayın ve sıcak su üstüne oturtacağınız bir kabın içinde eritin. Eriyince, her tombinin üstüne kaşıkla sürün.