Kriminal Polislik meslegi hakkinda bilgiler

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kriminal Polislik meslegi hakkinda bilgiler - Kriminal Polis nasil olunur - Kriminal Polislik hakkinda bilgilerAKREDİTASYON ÇALIŞMALARI

Akreditasyon çalışmaları kapsamında; Laboratuvarlarımızdan ekspertiz hizmeti alan kurum ve
kuruluşları, Laboratuvarlarımızın hizmet kapsamı hakkında bilgilendirmek amacıyla ekspertiz raporu ve bulgu
kriterleri hazırlanmıştır.

Kriminal Polis Laboratuarlarında 1985 yılından beri yangın ve kundaklama olay yeri artıkları aktif kömür yöntemi sonrası Gaz Kromatografisinde analizlenmekte ve yangın başlatıcı, parlayıcı ve hızlandırıcı olan benzin, gazyağı ve mazot gibi petrol ürünleri belirlenmektedir.

Olay yeri ekipleri yangın ve kundaklama olaylarında olay yeri bulgularının toplanması, korunması ve laboratuvarlara gönderilmesi konusunda oldukça başarılı olmaktadırlar. Ancak, kundaklama olaylarında yakalanan şüpheli kişiler hakkında maddi bulguların değerlendirilmesi konusunda bilgi sahibi değiller. Türkiye�e yapılan bu ilk çalışma, şüpheli kişilerin belirlenmesi ve kundaklama olaylarının aydınlatılması açısından önem kazanmaktadır. Bu çalışmada molotof kokteyli hazırladığı veya attığı şüphesi ile yakalanan kişilerin ellerinden alınan svaplarda yangın başlatıcı ve hızlandırıcı maddelerin belirlenmesi yapılmaktadır. Olaydan 1� saat içerisinde yakalanan şüpheli kişilerin ellerinden alınan svaplarda var olabilecek benzin, gazyağı ve mazot örnekleri belirlenebilecektir. Böylece, kundaklama olaylarında yakalanan şüpheli kişilerin belirlenmesinde daha bilimsel bir yaklaşım sağlanmış olacaktır.
Sonuç olarak; yangın olayı ile ilgili olarak olayın kundaklama olduğu şüphesi ile 1-2 saat içerisinde yakalanan kişilerin öncelikle elleri koklanmalı ve petrol ürünleri kokusu alındığında şüpheli kişilerin ellerinden asetonlu pamuk ile avuç içi ve el üstü svapları alınabilmeli ve ağzı kapaklı cam kavanozlara konarak Laboratuvarlara gönderilebilmelidir. Böylece yangın olay yeri artıkları ile şüpheli kişilerin ellerinden alınan svaplarda uçucu ve yanıcı maddelerin varlığı araştırılacak ve olayla paralellik gösterip göstermediği, kişinin olayla ilgisinin olup olmadığı belirlenebilecektir.