Küçükgeçit Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri -Küçükgeçit Köyü Aşkale- Küçükgeçit Köyü Hakkında Bilgiler - Küçükgeçit Köyü Resimleri

Bilgiler
Nüfus 253 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25520
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Aşkale
Küçükgeçit, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi
Köyün tarihi çok eski olup, eski isimlerinden biri Küçük İstanbul'dur. Köyün kalesinde eski mağaralar ve deniz canlılarına ait fosiller bulunmaktadır. Burada yaşayanların avcılıkla uğraştıkları söylenmektedir. Daha sonraki yıllarda Küçük Çağdarıç adı ile anılmıştır. En son yapılan köy adlarını değişikliğinde köyün adı Küçükgeçit olarak değiştirilmiştir. 24.Mart 2004 tarihinde meydana gelen depremle 8 kişi hayatını kaybetti. Köyün yeri değiştirildi ve Aşkale'ye 3 km uzaklıkta Cirit Meydanı'nda konut yaptırıldı.

Kültür
köyün ana dili dadaşcadır Köyün gelenek ve görenekleri Orta Asya'da yaşayan Türk boylarınınkine çok benzemektedir. Dini ve milli bayramlar Türk töresine uygun olarak kutlanır. Köy'e özgü en önemli yemekler ise; çullama, kelacoş, yoğurt çorbası, su böreği, kaz lokması, fetir (gugul), kadayıf sermesi, kadayıf dolması, yavan aş, tatar böreği, yumurta gayganası, kesme aşı gibi bir çok zengin yemek kültürü vardır. Ayrıca köy halkında avcılıkla ilgilenenler de mevcuttur.

Coğrafya
Erzurum iline 48 km,Aşkale İlçeşine 4 km'dir. Güneyinden Karasu Nehri, kuzeyinden Çağdarıç Çayı, doğusundan Serçeme Deresi akar. Bu sular köyün batısında birleşerek Fırat Nehri'nin bir kolu olan Karasuyu oluşturur. Köyün güneyinde Kaban sıra dağlarının üzerinde bulunan Kemerkaya Tepesi, Kuzeyinde Küçükgeçit Kalesi yer alır. Köyün yerleştiği alan suların birleştiği bir kavşak olduğu gibi, ulaşımda da aynı şey söz konusudur. Köyün içinden demiryolları, kuzeyinden ve güneyinden karayolları geçer. Ayrıca doğuyu batıya bağlayan havayolu köyün üzerinden geçmektedir.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kar sınırı Erzurum'a göre azdır. Yaklaşık 100 veya 120 gün kar yerde kalmaktadır. Köy çok eskilerden bilinen Cirit Meydanı'nda kurulduğu için kışları çok soğuk geçmektedir. Aşkale'yle arasında 4 km olmasına karşın en az 10°C daha fazla soğuk olmaktadır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 253
1997 239

Ekonomi
Köyün ekonomisi eskisi kadar tarım ve hayvancılığa dayanmamaktadır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar azdır. Köyülerin fazla ekip biçeceği büyük arazisi yoktur. Köyde balıkçılık da yapılır. Köyde sanayi tesisi olarak ABS alçı ve STRAFOR fabrikası bulunmaktadır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Şu anki muhtar İsrafil Dönmez

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.