Küçüklü Köyü Korkuteli Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Küçüklü Köyü Korkuteli Bilgileri - Küçüklü Köyü Hakkında -Küçüklü Köyü Tanıtımı - Küçüklü Köyü Resimleri
İlçe: KORKUTELİ - İl: ANTALYA

Köy Muhtarı: Ali ÖZENMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (242)6646282
Cep Telefonu:

0 537 272 71 10


Antalya
Bilgiler
Nüfus 453 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 07800
Alan Kodu 0242
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Korkuteli
Web Sitesi

Küçüklü, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski büyüklerinden sevilen kişilerinden SALİH İNCE (GAMALI) allah rahmet eylesin anlatımından köyün geldisi muğla fethiye taraflarından geldikleri rivayet edilmektedir.ayrıca köyün çeşitli yerlerinde bulunan kalıntılardan eskiden bir çok uygarlığın yaşadığı bilinmektedir.

Kültür

köy yemek çeşitleri olarak zengindir. etli kuru fasulye,etli nohut,keşkek,pilav aşı,kuyu kebabı,tandır,katmer,gözleme,kömbe ve yöresel bitki çayları meşhurdur.ayrıca köyün çeşitli yerlerin çıkan sularında şifalı oldukları rivayet edilmektedir.


Coğrafya

Antalya iline 114 km, Korkuteli ilçesine 54 km uzaklıktadır. Köyde 2007 yılında yapılan kadastro çalışmaları sonucu tapular verilmiştir.2008 yılı itibarı ile çoğu tapu hakkında Korkuteli Kadastro mahkemesinde davalar mevcuttur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak burada havalar Antalya hatta Korkuteli merkeze göre çok soğuktur. Karasal iklime yakın bir iklimi varıdır.yeşilliği çok manzarası güzeldir bölgeye hakim karşılıklı iki dağ vardır.iklimi meyva ve sebzenin yetiştirilmesine çok uygundur.sebze ve meyvanın her çeşidini bol miktarda bulmak mümkündür.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. sebze meyve ve tahıl ürünlerinin hepsi bol miktarda bulunmaktadır.doğası hayvancılığa elverişlidir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye ulaşım Korkuteli-Fethiye arasındaki şehirler arası kara yolundan sağlanmakta olup bu yol köyün içinden geçmektedir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz