Küçüközlü Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Küçüközlü Köyü Zile - Küçüközlü Köyü Hakkında - Küçüközlü Köyü Tanıtımı - Küçüközlü Köyü ResimleriTokat
Bilgiler
Nüfus 570 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 60400
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Zile

Küçüközlü, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Küçüközlü köyümüzün tarihi 1600 ylarına kadar osmanlı vergi kayıtlarında bulunmaktadır.Orneğin Çavuşların Dedesi Kır Mahmut Aydın tarafından gelen ve Osmanlı Devleti tarafından köyümüze yerleştirelen devlet ricalindendir.Yıllarca Maşat ovasının aşar vergisini Kır Mahmut toplamış devlete teslim etmiştir.Surulerce koyun ,keçi,sığır Kır Mahmutun evine getirilirmiş.Kır Mahmut un kızı Kınaş ememiz köyün erkeklerini önüne katar adaya kadar kovalar Sizin gibi erkekleri ben tumanımdan çıkarırım dermiş.Gozel Kahya da Kınaş ememizin kocasıymış ,köyün en güçlü ağalarındamış.Kulu dediğimiz Dursun Yüce ve Deli Ali dediğimiz Ali Yüce Gözel Kahya'ya güvenerek köyde kabadayılık yaparlarmış.Gözel Kahya köy odası çalıştırırmış.Daha sonra bu gelenek Hacı Ali Yüce'ye geçmiş ve onunda ölümüyle bu gelenek son bulmuştur.Hacı Ali Yüce de köye ne kadar fakir fukara gelirse onları köy odasında ağırlar ve hayvanlarını yemlermiş.Köyün ileri gelenlerinden Bilal Ak ve Hasan Tuhan Hacı Ali Yüce hakkında derlerki:Köyde cennetlik biri varsa oda Hacı Ali Yüce dir.Hayatı boyunca oda geleneğini devam ettirmiş köye gelen fakir ve fukarayı misafir etmiştir.Çavuşlar sülalesi Kır Mahmut un torunlarıdır.

Kültür

Köyümüzde en çok tanınan iki yazar vardır.Abdullah Cebeci ve Orhan Yılmaz dır. Abdullah Cebeci dini yayınlar yapar.Orhan Cebeci de köyümüz hakkında kitap yayınlamıştır. Köyümüzün okur yazarlık oranı %70 dir.Köyümüz göç vermektedir.En çok İstanbul ve Ankara ya göçler yaşanmaktadır.
coğrafya

Tokat iline 94 km, Zile ilçesine 27 km uzaklıktadır. Çekerek ırmağının bir kolu olan Öz dalının kenarına kurulmuş, Maşat Ovasınn en çukru yerine yerleşilmiştir.Köyün en çukru yeri Çukur Pınar dır.Köyün ismi Esi(eşik,çukur) olmasından gelmektedir.Köyün camisinn yapılış tarihini pek bilen olmasada Ermeni ustaları tarafından yapıldığı rivayet edilmektedir. Öz deresi Çanakçı dediğimiz yaylamızın güneyindeki derelerden doğmaktadır.Yüzyıllar önce bu dere inin önünden sağa doğru akmakta Kızılcin köyünün altından akmakta Zile tarafına akan ve üzerine baraj kurulan dereyle birleşmekteymiş.Zamanla bu dere batıya akarak yön deiştirerek Kulaca dan öz kıyısından Maşat üzerinden Sarul köyünde akmaktaymış.Daha sonra ki yıllarda inin önünden daha batıya kayarak Eşek deresinden gelen suyla birleşerek şuanki aktığı yatağa kaymış , köyümüzden,Maşat'tan, Sarul köyünden akarak Çekerek suyuna karışmaktadır.Zaman zaman bu durum sel felaketlerine sebep olmuştur.Köyümüz Deveci dağlarının eteğinde Maşat ovasının başlangıcında kurulmuştur.Kaya'nın önündeki bağlar zamanında Zile'nin en kaliteli ürünlerini verirmiş.Zile'nin en kaliteli pekmezi bu bağlardan elde edilen üzümlerden yapılmıştır. Bu bağlar çok kaliteli üzüm verdiği için çevre köylerden Maşat,Kadışehri gibi köyler buralardan bağ almışlar üzüm yetiştirmişler ve pekmez yapmışlardır.Bu bağlar Almus barajı yapıldıktan sonra önemini kaybetmiş kaliteli üzüm veremez olmuş ve şeker pancarı tarlalarına dönüşmüştür. Köyümüzün tatlı tarhanası,tatlı sucuğu,çalma pekmezi ve cevizi çok meşhurdur. Halen köyümüzde buğday,şeker pancarı,arpa,bol meyve ve sebze

yetiştirilmektedir.Ada denilen çayırda Yedi pınar denilen çeşme suyuyla meşhurdur. Kuşkonağı dediğimiz çeşmenin suyu çok hafif olup ağır tuzlardan fakir kis suyu olup çok derinlerden gelmektedir ve kuşkonağı denilen tepenin üstündedir.Mesiere yeri Cici denilen evliyadır. Cicinin tarihi bilinmemektedir.Gür bir orman içindedir.Köyümüzün ve çevre köylerin kurban kesip eğlendiği adak yeridir.Köyümüzde killi toprak çok olup yıllarca kiremit ve tuğla ocakları işletilmiştir.Tarihi yer olarak orta çağdan kalma Sivricek ve Kilise ören yerleri bulunmaktadır.Cici'nin arkasında özün kenarında tarihi han yeri bulunmaktadır.Bu han yeri Kayseri-Samsun ipek yolunun ortasında kurlmuştur.Bu han Selçuklular döneminde yapılmış ve daha sonra bakımsızlıktan yıkılmıştır.Bu han çevresinde Hititlere ait,Selçuklulara ait madeni paralar,çanak çömlek bulunmaktadır. Köyümüzün komşuları güneyde Han özü ve Üç Kaya Kır Mahmut tarafından köyün arazisine yerleştirilmiştir.Köyümüzün doğusunda Çiçekpınarı ve Hatippınarı köyleri yine Kır Mahmut tarafından yerleştirilmiştir. Köyümüzün batısında Kasın ve Tekke köyleri vardır.Köyümüzün kuzeyinde Maşat köyü vardır.Köyümüzün kuzey doğusunda Karşıyaka(El Arap) ve Taşkıran(Hıcıp) köyleri vardır.Maşat köyünün yeni ismi Yalınyazı dır. Karadeniz iklimi ile İç Anadolu iklimi geçiş bölgesidir.Yazları zaman zaman kurak ve sıcak kışları ise zaman zaman yağışlı ve soğuk olur.Ekim ayında genelde kırağı düşer.Mayıs ayına kadar zoğuklar devam eder.Mayıs ve Haziran ayları genelde serin ve yağışlıdır.Temmuz ve Haziran ayları sıcak ve kuraktır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 570
1997 461

Köyümüzde döt beş ileri gelen 4 ,5 sülale vardır: Çavuşlar,Çekemliler,Çıtılar,Şabanlılar,Elifaler vs.

Köyümüzde yetişmiş müstesna kişiler:

1.Abdul Kadir Ceylan Hoca:İlk medrese mezunlarındandır.Bilgili bir din adamıdır.Çağdaş Atatürkçü görüşe sahiptir.Kur'an el yazmaları yazabilecek kadar yeterlidir.


2.Halil Yalçındağ (Avanların Halil):Köyün ilk imamlarındandır.Daha sonra Rusya'ya esir düşmüş,orada Sultan Galiyev Akademisinde komınızm öğrenimi almış türkiyenin ilk koministlerindendir.Yaşamı göz altı ve hapislerle geçmiş Nazım Hikmet'in yakın dostudur.Zekeriya Sertel'in dostudur.1960'lı yıllarda Adana cezaevinde ölmüştür.Oğlu Mehmet Ali Yalçındağ dır.


3.Mehmet Ali Yalçındağ:İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu mezunudur.Adnan Menderes in Dış İlişkeler danışmanıdır.Son Havadis gazetesi yazarlarındandır.Köyümüzden İstanbula giden kişilere iş vermiştir.1960 ihtilalinden sonra sol görüşe sahip çıkmış ve May Yayınevi 'ni kurmuştur.Bu May Yayınevi adına roman ve hikaye ödülleri verilmiştir.1979 yılında ölmüştr.


4.Osman Hacıbaloğlu:Köyümüzün ağalarından Ömer Ağa nın oğludur.Ankara Hukuk Fakültesi mezunudur.Uzun yıllar Sivas ve Ankara da savcılık ve hakimlik yaptıktan sonra Adalet Partisi Tokat milletvekili seçilmiştir.20 yıl boyunca Tokat milletvekilliği ve senatörlüğü yapmıltır.Çok dürüst birisidir.Öldüğünde sadece Yukarıayrancı da Aksaç apartmanında bir dairesi vardır.

5.Dursun Pekşen:Köyümüzün ilk eğitmenidir.Gözel Ka tarafından zorla okula yazdırılmıştır ve okutulmuştur.


6.Köyümüzde yetişen müstesna öğretmenler vardır.Bunların içerisinde en başarılısı Cafer Türker dir.İki tane öğrencisi doktor olmuştur.Abdullah Cebeci,Ömer Cebeci,Cafer Şencan ilk okuyanlardandır.Bekir Ak köyümüzün yükseköğrenim gören ilk şahsiyetidir. Abdullah Cebeci ilk İslam Ensitüsü mezunlarındandır.

7.Necip Yüce:Cafer Türkerin en başarılı öğrencisidir.7 yıllık Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ni bitirmiştir.Samsun Tıp Fakültesi 5 yıllık ortopedi bölümünü 4 yılda bitirmiştir.

8.Adem Yüce:İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirmiştir.Anadolu Üniversitesi Eskişehir Dahiliye uzmanlığını tamamlamıştır. Bu kişiler yüksek öğrenimin yolunu açmıştır ve daha sonra bir çok alanda yüksek öğrenim yapan şahsiyetler yetişmiştir. Köyümüzde kamu yönetimi mezunu,hukuk mezunu,tıp mezunu kişiler olmuştur.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünler olarak arpa,buğday,şeker pancarı,domates,fasulye ,elma ,armut,ceviz,üzüm yetiştirilmektedir. Hayvancılık olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştirilmektedir. Yazın hayvanlarıyla birlikte Çanakçı deresındeki yaylaya çıkmaktadır. ve yakacak olarak buradakı ormandan yararlanılmaktadır.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İbrahim Duru
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgiler

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyümüzün yollarına kilitli taş döşenmiştir. mezarlığınKöyümüzün Ankara ve İstanbulda olmak üzere iki tane yardımlaşma derneği vardır.Bu iki dernek köyümüzün yollarının yapılması ve mezarlığın ağaçlandırılmasıyla ilgilenmişlerdir.

Anonim Hikayeler

Seferberlikte köyümüzü sıksık çeteler basarmış.Köyün erkekleri hepsi askere gitmiş.Köyde sadece kadın ve çocuklar kalmış.Çetler geldiği zaman herkes en eski elbiseleri giyer ahırlara ve gızlı yerlere kaçarlarmış.Çolak Osman da bacaın içerisine girmiş.Çeteler evi basmış .Çeteler evin içerisindeyken korkusundan ayakları tıtremiş çetelerin ortasına düşmüş.

Boğazlıyan isyanında çapanoğulları bizim köye kadar gelmişlerdir.Kıran tepesine mevzilenmişlerdir.Kongre orduları (atatürk ordusu) köye mevzilenmiştir.Her iki grup çarpışarak Maşat a kadar gitmişlerdir.Çapanoğulları daha sonra Zile yi işgal etmiş ve yakmışlardır.Adana ya bağlı İsmet İnönüye bağlı kuvvetler Zile yi kurtarmışlardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz